Co To Dokładnie Są Kannabinoidy?

Prawdopodobnie słyszałeś o nich w wiadomościach lub pokrótce przeczytałeś o nich jakieś artykuły, ale czym dokładnie są kannabinoidy?

Kannabinoidy to związki występujące w roślinie Cannabis Sativa, które występują również naturalnie w ludzkim ciele. Około 100 z całkowitej liczby, która wynosi ponad 480, można określić jako fitokannabinoidy, ponieważ pochodzą one z opcji roślinnej. Endokannabinoidy odnoszą się do klasy kannabinoidów, których źródłem jest ludzkie ciało. Kiedy kannabinoidy wchodzą w interakcję z układem endokannabinoidowym (ECS), zaobserwowano, że wyzwalają się różne działania o charakterze fizjologicznym.

Badania nad konopiami indyjskimi w wielu przypadkach zwróciły uwagę opinii publicznej na związek znany jako tetrahydrokannabinol (THC) ze względu na jego psychoaktywne tendencje. Równie ważnym związkiem jest kannabidiol (CBD), którego wartość leczniczą została podkreślona wraz z badaniami nad rakiem jako najbardziej przekonujący środek na skutki uboczne chemioterapii. Inne fitokannabinoidy, o których warto wspomnieć, to kannabigerole (CBG), kannabichromeny (CBC), kannabinol (CBN) i kannabidiol (CBL).

Kannabidiol (CBD) nie wykazuje u swoich użytkowników tendencji psychoaktywnych i dlatego łatwo go wyróżnić jako składnik medyczny. Innym kannabinoidem, który z czasem zyskał popularność jako lek, jest kannabinol (CBN), który jest stosowany jako środek uspokajający, ale może być również stosowany w celu uzyskania funkcji przeciwzapalnych, przeciwbólowych i przeciwdrgawkowych. Endokannabinoidy, takie jak 2-arachidonoiloglicerol (2-AG) i anandamid, odgrywają kluczową rolę w kontrolowaniu metabolizmu, regulacji przyjmowania pokarmu, plastyczności synaptycznej oraz rozwoju ośrodkowego układu nerwowego, pamięci i percepcji sensorycznej.

Receptory kannabinoidowe

Wszyscy zgadzają się, że kannabinoidy mają skutki behawioralne i fizjologiczne, ale przed latami 80. zakładano, że działanie kannabinoidów jest niespecyficzne i skierowane na błonę komórkową. Pierwszy receptor kannabinoidowy został zidentyfikowany w latach 80. XX wieku i otworzył drzwi do idei, że kannabinoidy oddziałują z receptorami związanymi z błoną komórkową, aby wywołać swoje efekty. Receptory obecne u ryb, ptaków, gadów i ssaków mogą być CB1 lub CB2. Chociaż w ludzkim mózgu istnieje wiele receptorów kannabinoidowych, najczęściej znajdują się one w błonach komórkowych narządów układu odpornościowego i ośrodkowego układu nerwowego. Zarówno fitokannabinoidy, jak i endokannabinoidy działają poprzez bezpośredni wpływ lub wiązanie z receptorami.

Jak kannabinoidy reagują w organizmie?

To właśnie z układu endokannabinoidowego (ECS) kontrolowane są procesy fizjologiczne, takie jak ból, nastrój, pamięć i apetyt. Kannabinoidy zapewniają pomost do komunikacji między różnymi systemami i komórkami w ciele. Kiedy receptory ECS są aktywowane, różne naturalne, farmakologiczne i chemiczne wyzwalacze wpływają na ogólne samopoczucie jednostki. Fitokannabinoidy są w stanie imitować działanie endokannabinoidów, które organizm wytwarza naturalnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © THCLand.pl - Czyli informacje na temat marihuany, konopi, cannabis.