Marihuana i Rak Jelita Grubego

Marihuana i rak jelita grubego: Co mówią badania.

Rak jelita grubego obejmuje raka, który zaczyna się w jelicie grubym (rak okrężnicy) i raka, który zaczyna się w odbytnicy (rak odbytnicy). Jednak te dwa nowotwory są często grupowane i mają podobne objawy (zmiana wypróżnień, krew w stolcu, utrata masy ciała i zmęczenie), a to, gdzie zaczyna się rak, może mieć wpływ na wyniki i leczenie.

Oczekuje się, że rak jelita grubego spowoduje 52 580 zgonów w 2022 roku i jest trzecią główną przyczyną zgonów związanych z rakiem u mężczyzn i kobiet w USA. Od 2017 r. wskaźnik pięcioletniego przeżycia w USA wynosi około 65%. Mężczyźni i Afroamerykanie są bardziej narażeni na zachorowanie na raka jelita grubego niż osoby cierpiące na nieswoiste zapalenie jelit (IBD), takie jak choroba Leśniowskiego-Crohna lub zapalenie jelita grubego (mężczyźni i Afroamerykanie są bardziej narażeni na zachorowanie na raka jelita grubego). Inne czynniki ryzyka obejmują dietę (zwłaszcza spożywanie zbyt dużej ilości czerwonego mięsa), otyłość, brak aktywności fizycznej, palenie tytoniu i spożywanie alkoholu.

Oto przegląd tego, jak dobrze medyczna marihuana może działać na raka jelita grubego, pamiętając, że nie jest to porada medyczna i są to spekulacje.

Co to jest rak jelita grubego?

Rak jelita grubego (CRC) to rak, który rozpoczyna się w okrężnicy lub odbytnicy. Rak okrężnicy zaczyna się w jelicie grubym i jest czasami nazywany rakiem jelita grubego, podczas gdy rak odbytnicy zaczyna się w tylnym przejściu (odbytnicy). Okrężnica jest końcową częścią przewodu pokarmowego.

Objawy ostrzegawcze raka jelita grubego obejmują utratę masy ciała, utratę apetytu, krew w stolcu, zmniejszony kaliber (grubość) stolca, nasilające się zaparcia, nudności i wymioty. Około 50% osób z CRC nie zgłasza żadnych niepokojących objawów. Chociaż czynniki genetyczne odgrywają rolę w rozwoju raka jelita grubego, 95% przypadków występuje u osób z niewielkim lub zerowym ryzykiem genetycznym.

Rak jelita grubego wywodzi się z komórek nabłonkowych wyściełających okrężnicę lub odbytnicę przewodu pokarmowego. Istnieją mutacje w określonym szlaku zwanym „szlakiem sygnałowym Wnt”, odpowiedzialnym za tworzenie kości, serca i tkanki mięśniowej. Mutacje w szlaku Wnt są związane z rozwojem raka jelita grubego i piersi, raka prostaty, glejaka (raka mózgu lub rdzenia kręgowego) oraz cukrzycy typu II.

Jak obecnie leczy się raka jelita grubego?

Pomimo tego, że rak okrężnicy i rak odbytnicy są klasyfikowane ze względu na podobne objawy i uwarunkowania genetyczne, różnią się one pod wieloma względami. Ma to wpływ na oferowane metody leczenia, wskaźniki przeżywalności i to, kto jest dotknięty chorobą.

Rak okrężnicy

• Radioterapia jest rzadziej stosowana, ponieważ jelita są szczególnie wrażliwe na promieniowanie.
• Chirurgia jest zwykle preferowana zamiast chemioterapii w przypadku raka okrężnicy w stadium 1. Chemioterapia jest częściej oferowana w stadium 3 lub 4 raka okrężnicy.
• Mężczyźni i kobiety są w równym stopniu narażeni na zachorowanie na raka jelita grubego.

Rak odbytnicy

• Radioterapia jest częściej zalecana.
• Łatwiej daje przerzuty.
• Częściej występuje u mężczyzn.

Podobieństwa w leczeniu raka okrężnicy i odbytnicy

• Te same czynniki ryzyka – dieta (w szczególności spożywanie dużych ilości czerwonego i przetworzonego mięsa), niski poziom aktywności fizycznej, palenie tytoniu, wysokie spożycie alkoholu, choroba IBD i genetyka.
• Te same objawy – utrata masy ciała, utrata apetytu, krew w stolcu, zmiany w rytmie wypróżnień, nudności i wymioty.
• Częstość występowania
• Skład genetyczny obu typów raka.
• Chemioterapia jest zwykle stosowana w 3. lub 4. stadium raka okrężnicy i odbytnicy.
• Opioidy mogą być przepisywane w celu zmniejszenia bólu nowotworowego.

Medyczna marihuana i rak jelita grubego

Chociaż nie przeprowadzono badań na ludziach, literatura sugeruje, że ekstrakty z konopi indyjskich i „kannabinoidy mają duży potencjał do przekształcenia w obiecujące leki” na raka jelita grubego.

Nie ma badań na ludziach dotyczących stosowania konopi indyjskich w leczeniu raka jelita grubego, ale liczba pozytywnych badań laboratoryjnych i metaanaliz sugeruje, że konopie indyjskie i kannabinoidy mają pewne działanie przeciwnowotworowe. Istnieje kilka teorii na temat tego, dlaczego może tak być w przypadku CRC, w tym:

• Enzymy COX-1 i COX-2 są zaangażowane w stan zapalny i rozwój raka jelita grubego, a kannabinoidy takie jak THCA mogą hamować enzymy COX-2.
• Aktywując receptory CB2, THC może zmniejszać produkcję cytokin prozapalnych i zapobiegać rakowi okrężnicy związanemu z zapaleniem jelita grubego.
• Jedno z badań dotyczących syntetycznych kannabinoidów wykazało, że mogą one pomóc w zmniejszeniu żywotności komórek CRC, ale nie poprzez ukierunkowanie na receptory kannabinoidowe. W tym samym badaniu przyjrzano się również fitokannabinoidom, takim jak THC i CBD, ale skupiono się na syntetycznych kannabinoidach, ponieważ w tym przypadku okazały się one bardziej skuteczne w przypadku CRC.
• Konopie indyjskie mogą pomóc w leczeniu skutków ubocznych radioterapii i chemioterapii, takich jak niepokój, nudności, wymioty i ból.

Jakieś informacje na temat konkretnych kannabinoidów, terpenów i flawonoidów w leczeniu raka jelita grubego?

Istnieje niewiele informacji na temat konkretnych związków zawartych w konopiach indyjskich i tego, na jakie konkretne problemy zdrowotne można je stosować. Aby wskazać, co pokazują niektóre badania dotyczące poszczególnych kannabinoidów, terpenów i flawonoidów w odniesieniu do CRC:

• Jedno z badań sugeruje, że kannabigerol (CBG) „wykazał wysoką zdolność do zmniejszania objętości guza”.
• Jedno z badań na myszach wykazało, że THC zapobiega stanom zapalnym i rozwojowi raka okrężnicy. Nie ma badań na ludziach, które potwierdzałyby te odkrycia.
• Jak wspomniano powyżej, kwas tetrahydrokannabinolowy (THCA) ma również działanie przeciwzapalne.
• Jedno duże badanie obserwacyjne pacjentów z rakiem stosujących konopie indyjskie przez sześć miesięcy „wykazało zmniejszenie liczby pacjentów z silnym bólem i zmniejszone zużycie opioidów, podczas gdy liczba pacjentów zgłaszających dobrą jakość życia wzrosła”.
• Konopie indyjskie i kannabinoidy mogą być pomocne w leczeniu bólu nowotworowego, ale potrzeba więcej badań klinicznych, aby lepiej zrozumieć ich skuteczność i kontrolować inne zmienne.
• Oprócz powyższego, Dronabinol (Marinol) jest syntetyczną formą THC dostępną w leczeniu nudności i wymiotów spowodowanych chemioterapią oraz apetytu i utraty wagi u pacjentów zakażonych wirusem HIV.
• W badaniach laboratoryjnych THC, THCA, CBD, CBDA, CBG i CBGA hamowały aktywność enzymu cyklooksygenazy (COX).
• Wykazano, że kannabidiol (CBD) zmniejsza proliferację komórek raka jelita grubego w eksperymentalnych modelach raka jelita grubego.
• Terpenoidy są badane jako środki przeciwnowotworowe.
• Terpen dietetyczny, lupeol, celuje w komórki raka jelita grubego, zmniejsza ich żywotność i indukuje apoptozę.
• Flawonol, kwercetyna, wykazuje działanie przeciwnowotworowe.

Dawkowanie medycznej marihuany i raka jelita grubego

Nie ma informacji na temat dawkowania marihuany w przypadku raka jelita grubego, a niektóre niepotwierdzone doniesienia sugerują, że czopki mogą być pomocne. Ta metoda przyjmowania omija również wątrobę, więc nie jest związana z efektem psychoaktywnym, jaki ma marihuana spożywana doustnie.

Podsumowanie

Chociaż wiele wyników badań laboratoryjnych sugeruje, że ekstrakty z konopi indyjskich mogą potencjalnie zapobiegać proliferacji komórek raka jelita grubego, nie ma badań klinicznych, które potwierdzałyby te wyniki. Chociaż dane są obiecujące, nie można udzielić ostatecznych odpowiedzi na pytanie, czy konopie indyjskie lub określone kannabinoidy mogą być stosowane w leczeniu raka jelita grubego. Konieczne są badania na ludziach w celu ustalenia skuteczności i protokołów dawkowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © THCLand.pl - Czyli informacje na temat marihuany, konopi, cannabis.