4 mity dotyczące uzależnienia od marihuany

marihuana-medyczna-medycyna-lekarstwo-lekarz-leczenie-medycyna

Uzależnienie od marihuany jest nadal temat dyskusji na całym świecie, pomimo badań dowodzących, że większość leków z nią związanych jest mocno przesadzona.

Wszystkie substancje uzależniające, w tym marihuana, są określone w wytycznych w Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders (DSM-IV).

Nawet mimo tego, uzależnienie od marihuany jest zarówno szeroko dyskutowane jak i rozumiane.

Oto 4 mity, które już dawno powinny zostać obalone.

1) Marihuana nie uzależnia.

Wbrew temu, co mogą twierdzić niektórzy, stosowanie marihuany może kwalifikować się jako uzależniające w ramach aktualnie akceptowanych wytycznych medycznych.

Zgodnie z DSM-IV, uzależnienie od marihuany jest określone zgodnie z ogólnymi kryteriami dla wszystkich rodzajów uzależnień. Prawdą jest, że definicja obejmuje szeroki zakres scenariuszy i może być czasami bardzo subiektywna.

Ale jako jeden z przykładów: Jeśli kiedykolwiek, doświadczyłeś tolerancji, trudności rzucenia, spędziłeś sporo czasu próbując uzyskać marihuanę, to prawdopodobnie spełniłeś kryteria uzależnienia od niej. Objawy odstawienia – takie jak bezsenność, pragnienie i utrata apetytu – także mogą być oznaką uzależnienia.

Ogólnie rzecz biorąc, badania przeprowadzone przez naukowców NIDA stwierdziły, że 9% ludzi, którzy kiedykolwiek spróbowali marihuany uzależnią się od niej w pewnym momencie swojego życia.

2) Marihuana jest bardzo wciągająca.

9% może wydawać się sporo, ale tak nie jest, jeżeli bierzemy pod uwagę potencjał uzależnienia od innych popularnych substancji: 15% alkohol, 17% kokaina, 23% heroina, 32% tytoń.

Nie wspominając o tym, że podczas gdy niektórzy mogą doświadczyć problemu w rzucaniu marihuany, to objawy odstawienia są znikome w porównaniu do heroiny lub tytoniu.

Bardziej dokładnym byłoby powiedzenie, że marihuana jest znacznie mniej uzależniająca niż wiele legalnych dzisiaj substancji rekreacyjnych.

3) Stopień uzależnienia wśród nastolatków wzrasta.

Uzależnienie od marihuany wśród młodzieży jest jednym z głównych tematów debaty, i jest często cytowane jako powód utrzymania marihuany nielegalną.

Jednak są dwa problemy przy tym stwierdzeniu. Z jednej strony, wiele z najbardziej negatywnych zastrzeżeń jest również najbardziej naukowo wątpliwymi, w tym dan statystyczne jak na przykład „1 na 6 nieletnich, którzy próbują marihuanę uzależnia się” lub „60% nastolatków na odwyku to osoby uzależnione od marihuany.”

Po drugie, większość ludzi zgadza się, że nastolatki nie powinny dostawać marihuanę w pierwszej kolejności. Niestety, nielegalnie prowadzony przemysł sprawia, że łatwiej dzieciom uzyskać marihuanę, a trudniej odpowiedzialnym dorosłym.

4) Uzależnienie jest zawsze złe.

Więc, marihuana nie jest aż tak uzależniająca, jak się o tym mówi, ale wciąż jest bardzo szkodliwa dla tych, którzy są uzależnieni?

Poza brakiem długoterminowych problemów zdrowotnych, częste stosowanie marihuany może być czasem skuteczną formą samoleczenia.

W istocie, badania wykazują, że osoby o trudnych do identyfikacji warunkach, takich jak depresja i ADHD mogą poddawać się codziennej terapii marihuaną, a jednocześnie mylić to ze złym nawykiem.

Dla tych, którzy zdają sobie sprawę ze wszechstronności marihuany jako leku, jest chyba tylko jedna rzecz, która sprawia, że codzienne zażywanie marihuany jest inne od codziennego brania tabletek na receptę: jedno jest legalne, a drugie nie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © THCLand.pl - Czyli informacje na temat marihuany, konopi, cannabis.