Nowe badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii mogą wyjaśnić dlaczego substancje chemiczne znajdujące się w marihuanie oferują ochronę w różnych modelach choroby Parkinsona.
Choroba Parkinsona jest bardziej powszechna wśród starzejącej się populacji i objawia się powszechną utratą komórek wytwarzających dopaminę w mózgu.
Jednakże badacze z Peninsula Schools of Medicine and Dentistry na University of Plymouth pokazują, iż liczne badania wykazały, że kannabinoidy mogą chronić komórki przed uszkodzeniem związanym z chorobą Parkinsona.
Kannabinoidy takie jak Δ9-tetrahydrokannabinol (THC) mają działanie neuroprotekcyjne w zwierzęcych i komórkowych modelach choroby Parkinsona.
W najnowszym badaniu, zespół kierowany przez doktor Camille Carrol, zidentyfikował mechanizm, który pojawia się u podstaw tych korzyści.
Korzystając z ustalonych modeli komórkowych, doktor Carrol i jej koledzy odkryli, że THC może uaktywniać konkretny szlak (PPAR-y), który poprzednie badania powiązały z ochroną w modelach Parkinsona. Aktywacja PPAR-y uważana jest za zwiększanie żywotności komórek poprzez zwiększanie produkcji mitochondriów.
Wyniki pojawią się w listopadowym numerze Journal of Neurology, Neurosurgery and Psychiatry.
Δ9-THC indukuje mechanizm zależny od biogenezy mitochondriów, który może być korzystny w leczeniu PD (choroby Parkinsona).
Badanie pomaga również wyjaśnić wyniki poprzedniej pracy doktor Carrol, która wykazała, że THC ma bezpośredni wpływ przeciwko uszkodzeniom komórek Parkinsona poprzez swoje „neuroprotekcyjne, przeciwutleniające i anty-apoptotyczne działanie.”
Chociaż obecnie istniejące terapie nie mogą spowolnić postępu choroby Parkinsona, badaczom udało się doprowadzić do spowolnienia obumierania komórek dopaminowych w modelach zwierzęcych Parkinsona z zastosowaniem zarówno THC i CBD.
Źródła finansowania badania nie zostały znalezione.