Kannabinoidy mogą spowolnić rozwój choroby Parkinsona

marihuana-ma-dzialanie-neuropro-thc

Nowe badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii mogą wyjaśnić dlaczego substancje chemiczne znajdujące się w marihuanie oferują ochronę w różnych modelach choroby Parkinsona.

Choroba Parkinsona jest bardziej powszechna wśród starzejącej się populacji i objawia się powszechną utratą komórek wytwarzających dopaminę w mózgu.

Jednakże badacze z Peninsula Schools of Medicine and Dentistry na University of Plymouth pokazują, iż liczne badania wykazały, że kannabinoidy mogą chronić komórki przed uszkodzeniem związanym z chorobą Parkinsona.

Kannabinoidy takie jak Δ9-tetrahydrokannabinol (THC) mają działanie neuroprotekcyjne w zwierzęcych i komórkowych modelach choroby Parkinsona.

W najnowszym badaniu, zespół kierowany przez doktor Camille Carrol, zidentyfikował mechanizm, który pojawia się u podstaw tych korzyści.

Korzystając z ustalonych modeli komórkowych, doktor Carrol i jej koledzy odkryli, że THC może uaktywniać konkretny szlak (PPAR-y), który poprzednie badania powiązały z ochroną w modelach Parkinsona. Aktywacja PPAR-y uważana jest za zwiększanie żywotności komórek poprzez zwiększanie produkcji mitochondriów.

Wyniki pojawią się w listopadowym numerze Journal of Neurology, Neurosurgery and Psychiatry.

Δ9-THC indukuje mechanizm zależny od biogenezy mitochondriów, który może być korzystny w leczeniu PD (choroby Parkinsona).

Badanie pomaga również wyjaśnić wyniki poprzedniej pracy doktor Carrol, która wykazała, że THC ma bezpośredni wpływ przeciwko uszkodzeniom komórek Parkinsona poprzez swoje „neuroprotekcyjne, przeciwutleniające i anty-apoptotyczne działanie.”

Chociaż obecnie istniejące terapie nie mogą spowolnić postępu choroby Parkinsona, badaczom udało się doprowadzić do spowolnienia obumierania komórek dopaminowych w modelach zwierzęcych Parkinsona z zastosowaniem zarówno THC i CBD.

Źródła finansowania badania nie zostały znalezione.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © THCLand.pl - Czyli informacje na temat marihuany, konopi, cannabis.