Czy Marihuana Zmniejsza Tolerancję na Tabletki Przeciwbólowe?

Czy marihuana zmniejsza twoją tolerancję na środki przeciwbólowe i opioidy?

Konopie były używane od tysięcy lat jako lekarstwo na ból. Jednak bardziej metodyczne podejście do dostarczania medycznej marihuany pacjentom jest stosunkowo nowym zjawiskiem. Prop 215, uchwalone przez wyborców z Kalifornii w 1996 roku, zostało uznane za znaczące zwycięstwo pacjentów poszukujących legalnego dostępu do leków z konopi indyjskich i wytyczyło główną ścieżkę naprzód dla wszystkich stanów, które podążyły za własnymi legalnymi programami dotyczącymi konopi indyjskich.

Od tego przełomowego fragmentu zdecydowana większość stanów USA prowadzi programy medyczne dotyczące konopi indyjskich w takiej czy innej formie. Jednak pomimo rosnącej dostępności konopi, Amerykanie wciąż odczuwają ból.

W rzeczywistości Centers for Disease Control szacuje, że 50 milionów ludzi, czyli około 20 procent dorosłych, cierpi na przewlekły ból, a 20 milionów z nich doświadcza „przewlekłego bólu”, definiowanego jako ból, który często przeszkadza w codziennych czynnościach.

Jednak statystycznie należy wziąć pod uwagę, w jaki sposób konopie indyjskie mogą oddziaływać na ból nocyceptywny – o charakterze zapalnym i jako odpowiedź na uszkodzenie tkanki, które może nastąpić po urazie lub operacji.

Podobnie, badania nad interakcją konopi indyjskich z lekami farmaceutycznymi pozostają w tyle, często pozostawiając lekarzy i pacjentów zastanawiających się, jak najlepiej poradzić sobie z bólem pooperacyjnym. Co nasuwa pytanie, czy konopie indyjskie zmniejszają tolerancję na środki przeciwbólowe?

Konopie a środki przeciwbólowe

Niezależna witryna internetowa zawiera obszerną listę interakcji konopi indyjskich z niektórymi lekami. Dwadzieścia cztery kombinacje leków/ marihuany są uważane za „główne”, co oznacza, że ​​mają znaczenie kliniczne i należy ich unikać, ponieważ ryzyko interakcji przeważa nad korzyściami.

Na pewno jest kilka kombinacji marihuany i farmaceutyków, których chcesz uniknąć

Strona zawiera również listę około 313 połączeń leków i marihuany, które są uważane za umiarkowane ryzyko, doradzając pacjentom, aby unikali łączenia substancji, chyba że zaistnieją specjalne okoliczności. Spośród 24 wymienionych interakcji substancji uznanych za istotne klinicznie, większość to opioidy przeciwbólowe, często stosowane po zabiegach chirurgicznych w szpitalach, w tym hydrokodon, oksykodon i fentanyl. Dla niektórych spożywanie opioidów, nawet bez połączenia z marihuaną (lub jakąkolwiek inną substancją) jest bardzo ryzykowne.

Opioidy mogą być silnie uzależniające dla każdego, zwłaszcza jeśli w rodzinie lub osobiście występuje historia nadużywania substancji. Powszechnie wiadomo, że nadużywanie opioidów może zabić: w 2017 roku 130 Amerykanów umierało każdego dnia z powodu przedawkowania opioidów.

Pomijając potencjał uzależniający, badania przedstawiające konkretne mechanizmy interakcji opioidów i konopi indyjskich są mieszane. Jedno z badań sugerowało, że pacjenci, którzy spożywali konopie indyjskie w połączeniu z oksykodonem, byli w stanie wytrzymać wyższy poziom bólu. Jeszcze inne badanie wykazało, że marihuana może wpływać na tolerancję bólu w krzywej dzwonowatej, a THC może faktycznie zmniejszać zdolność pacjenta do tolerowania bólu.

Trudności w ostatecznym ustaleniu wniosków

Przeprowadzenie ostatecznych badań nad tym, jak kombinacje opioidów i marihuany mogą wpływać na tolerancję na środki przeciwbólowe, jest trudne, ponieważ konopie indyjskie to nie tylko jeden związek, który można testować równolegle. To, w jaki sposób roślina współdziała z innymi substancjami (i konsumentami indywidualnie), będzie się różnić w zależności od odmiany marihuany, jej dawki oraz proporcji kannabinoidów. O ile badania nie zostaną podjęte jedno po drugim, co może zająć całe życie – to, jak postępować z połączeniami opioidów i marihuany zależy tak naprawdę od pacjenta i jego lekarzy.

„Stosowanie narkotyków lub leków przeciwbólowych na kaszel razem z innymi lekami, które również powodują depresję ośrodkowego układu nerwowego, może prowadzić do poważnych skutków ubocznych, w tym niewydolności oddechowej, śpiączki, a nawet śmierci. Twój lekarz może przepisać alternatywne leki, które nie wchodzą w interakcje, lub możesz potrzebować dostosowania dawki lub częstszego monitorowania, aby bezpiecznie stosować obie substancje.”

Należy pamiętać, że opioidy nie są jedynymi dostępnymi na rynku środkami przeciwbólowymi. NLPZ (ibuprofen), aspiryna i przeciwzapalne kombinacje przeciwbólowe są naprawdę powszechne. A ich interakcje z konopiami indyjskimi, zwłaszcza po operacji, są niedostatecznie zbadane. Pamiętaj, aby zawsze informować lekarza o spożyciu konopi indyjskich – niezależnie od tego, jak często to robisz – aby wspólnie podjąć najlepszą decyzję dotyczącą twojego zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © THCLand.pl - Czyli informacje na temat marihuany, konopi, cannabis.