Niedobory manganu w uprawie marihuany

Mangan to niezbędny minerał, który potrzebny jest roślinom do wykonywania licznych podstawowych funkcji fizjologicznych. Odgrywa on ważną rolę w fotosyntezie oraz w innych procesach. Zapraszamy do artykułu, w którym postaramy się jak najlepiej opisać sposoby na zidentyfikowanie tego niedoboru, aby zapobiec utracie plonów.

Uprawa marihuany jest nauką samą w sobie i wymaga wiele uwagi oraz przygotowania, zwłaszcza jeśli zależy nam na wyhodowaniu pąków najwyższej jakości (oraz ilości). Prawidłowy harmonogram nawadniania, odpowiednia ilość światła, dobry przepływ powietrza, odpowiednia wilgotność oraz temperatura – to wszystko musi być brane pod uwagę jeśli zależy nam na zbieraniu plonów o wysokiej jakości. Innym kluczowym czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę jest odżywianie roślin. Rośliny cannabis wymagają wielu składników odżywczych, które ułatwiają wiele im wykonywanie wielu różnych funkcji fizjologicznych, utrzymując rośliny przy życiu i pozwalając im kwitnąć. Jednym z tych istotnych składników odżywczych jest mangan.

ROLA MANGANU

Mangan jest bardzo korzystnym mikroelementem, którego rośliny potrzebują do prawidłowego wzrostu. Wiele procesów w roślinach zależy od obecności odpowiednich poziomów manganu. Jednym z nich jest fotosynteza, która jest absolutnie kluczowa zarówno dla wzrostu jak i jakości uprawy.

Fotosynteza to proces przekształcania przez rośliny światła w energię. W szczególności ważny jest tu mangan, który służy do tworzenia chloroplastów. Komórki te zawierają cząsteczki chlorofilu i są odpowiedzialne za przekształcanie światła w cukry używane przez komórki roślinne. Brak manganu może spowodować zmniejszenie stężenia rozpuszczalnych cukrów w różnych częściach rośliny. Ta sytuacja może skutkować znacznie mniejszą wydajnością naszych plonów.

Mangan pomaga również zwiększać tolerancję roślin cannabis na stres. Wiele stresogennych doświadczeń roślin objawia się pod postacią stresu oksydacyjnego. Mangan jest minerałem wymaganym przez enzymy dysmutazy ponadtlenkowej, które odpowiedzialne są za detoksykację wolnych rodników. Odpowiednie poziomy manganu przyczyniają się do większej tolerancji na zewnętrzne czynniki stresujące, takie jak brak odpowiedniej ilości wody oraz niska temperatura.

IDENTYFIKACJA NIEDOBORU MANGANU

Ze względu na ważną rolę, jaką mangan odgrywa w osiąganiu optymalnej wydajności, ważne jest szybkie rozpoznanie objawów niedoboru, aby jak najszybciej przywrócić wszystko do normy.

Niedobór manganu

Objawy niedoboru manganu ujawniają się na różne sposoby, w tym przez zmiany koloru liści. Liście zaczynają nabierać bardziej bladego odcienia. Nowe i starsze, niżej znajdujące się liście zaczną nabierać koloru żółtego. Żółty kolor zauważysz także między żyłami liści, ale same żyły pozostaną zielone. Na powierzchni liści pojawią się również brązowe, lub ciemne plamy, a także cętkowany wzór. Te ciemne plamki wraz z ubiegiem czasu zaczną się rozprzestrzeniać i ostatecznie spowodują śmierć liści. Oprócz tego, ogólny wzrost liści oraz roślin będzie powolny i z czasem będzie się pogarszać.

ROZWIĄZANIE
Jeśli w twojej uprawie pojawi się niedobór manganu, możesz przepłukać rośliny czystą wodą o zrównoważonym poziomie pH, zawierającą normalną dawkę składników odżywczych cannabis, a w tym manganu. Ten proces usunie także nadmiar żelaza lub soli, które hamują pobieranie manganu. Pomoże to także przywrócić pH do odpowiedniego poziomu; zbyt wysokie pH może powodować niedobór manganu w wyniku blokady składników odżywczych. Może się to zdarzyć, nawet jeśli w podłożu znajdują się odpowiednie poziomy manganu. Po zoptymalizowaniu pH oraz przywróceniu właściwego stężenia manganu, nowe liście powinny wydawać się zdrowe, jednak dotknięte niedoborem liście nigdy już nie powrócą do siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © THCLand.pl - Czyli informacje na temat marihuany, konopi, cannabis.