Czy Marihuana Może Łagodzić Migreny?

Cannabis od stuleci jest lekarstwem na ból głowy, a dzisiaj postaramy się dowiedzieć, czy jest także w stanie pomóc w przypadku migren.

Czy marihuana może łagodzić migreny?

Każdy, kto doświadczył migreny, wie, że stan ten może powodować poważne zakłócenia w codziennym życiu. Szacuje się, że 12 procent populacji zmaga się z migrenami i jak dotąd, ich przyczyna pozostaje nieznana. Bez znanej przyczyny skuteczne leczenie może być trudne do znalezienia.

Może być jednak nadzieja. Zainteresowanie wzbudza starożytny i często pomijany lek: konopie indyjskie. Cannabis od stuleci jest lekarstwem na ból głowy.

Ale czy marihuana naprawdę jest w stanie złagodzić migreny? Niestety nie przeprowadzono żadnych badań klinicznych na dużą skalę. Jednak pojawiające się dowody przedkliniczne są obiecujące. Na tyle obiecujące, że naukowcy poważnie rozważają wykorzystanie marihuany do leczenia.

Co to jest migrena?

Migreny są czymś więcej niż tylko silnym bólem głowy. Są wynikiem złożonego i tajemniczego stanu z neurologicznymi korzeniami. Warto także podkreślić, że migreny i napady padaczkowe mają wiele wspólnego.

Naukowcy mówią, że migreny podobne są do burzy elektrycznej, która odbywa się w mózgu. Badania sugerują, że migreny są wywoływane przez nadmierną stymulację komórek mózgowych, a następnie rozprzestrzeniającą się depresję elektryczną. Zasadniczo, komórki mózgowe stają się zbyt podekscytowane, a następnie są spowalniane przez falę elektryczną.

Przypuszcza się, że to spowolnienie jest podstawową przyczyną bólu migrenowego. Uważa się również, że przyczynia się do tego nagłe zwężenie naczyń krwionośnych otaczających mózg, wraz ze zmianami poziomu hormonów. Bóle głowy związane z napięciem często przypominają uczucie ściskania przez opaskę na głowie. Jednak oczywiście migreny bywają różne.

Bóle głowy są często odczuwane mocniej po jednej ze stron. Ból migrenowy może natomiast utrudniać siedzenie, stanie, czy poruszanie się. Mimo, że ból w migrenach może być bardzo ważnym wydarzeniem, badania sugerują, że migreny zaczynają się już na kilka dni przed wystąpieniem bólu.

Około 25 procent pacjentów z migreną również doświadcza tak zwanej „aury” na krótko przed migreną. Ta aura może zmieniać widzenie, zaburzać mowę i powodować odrętwienie w ciele. Migrenom często towarzyszą nudności, wymioty i sztywność karku. Ból głowy może również powodować wrażliwość na światło, dźwięk i niektóre zapachy.

Czy marihuana może pomóc w tym strasznym stanie?

Ludzkość wykorzystuje marihuanę do leczenia różnych stanów od tysięcy lat. Istnieje wiele teorii, dlaczego marihuana może być pomocna w migrenach.

Jak sugerują nowe badania, migrena jest jedną z kilku patologii związanych ze stanem zwanym „klinicznym niedoborem endokannabinoidów” (CECD).

CECD sugeruje, że wyjątkowo niski poziom endokannabinoidów może przyczyniać się do powstawania różnych chorób, a migrena jest jedną z nich.

Mówiąc wprost, posiadane przez ciebie endokannabinoidy są ludzką wersją marihuany.
Są to cząsteczki podobne do aktywnych związków w roślinie konopi indyjskich, tyle że są tworzone wewnętrznie w ciele, a nie spożywane w postaci rośliny.

Niektórzy naukowcy badają endokannabinoidy aby lepiej zrozumieć migreny. U pacjentów z migrenami znaleziono w kręgach kręgosłupa niezwykle niski poziom endokannabinoidowego anandamidu (AEA). AEA jest również zwane „cząsteczką szczęścia” i jest uważane za ludzką formę THC.

Co ciekawe, cząsteczka ta odgrywa ważną rolę w bólu, funkcjach poznawczych, nudnościach, odczuwanym nastroju, nauce, pamięci, śnie i wielu innych, mniejszych procesach.

Mimo, że oczywiście potrzeba więcej badań, aby dowiedzieć się, czy CECD odgrywa kluczową rolę w migrenach, ostatnie badania sugerują, że konopie indyjskie mogą być szczególnie użytecznym leczeniem tego schorzenia.

Badanie z 2016 r. opublikowane w czasopiśmie Pharmacology zbadało wpływ marihuany na 121 pacjentów z migrenami. Badanie wykazało, że medyczna marihuana zmniejszyła średnią liczbę miesięcznych bólów głowy z 10,4 do 4,6.

Biorąc pod uwagę, że migreny mogą trwać nawet do trzech dni, jest to znaczna poprawa.

Ponadto wczesne eksperymenty laboratoryjne wykazały, że tetrahydrokannabinol (THC) znajdujący się w cannabis może być pomocny w zmniejszaniu depresji elektrycznej, która wywołuje objawy migreny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © THCLand.pl - Czyli informacje na temat marihuany, konopi, cannabis.