Jak Naprawić Niedobór Azotu w Uprawie Marihuany?

Czy dolne liście twojej rośliny konopi żółkną i więdną? O ile roślina nie zbliża się do końca swojego cyklu życiowego, prawdopodobnie jest to oznaką niedoboru azotu. Lub inny rodzaj niedoboru składników odżywczych, ale omówimy to w tym artykule.

Azot jest niezbędny do wzrostu rośliny, a jego brak może oznaczać kłopoty dla rośliny. Ale na szczęście jest to jeden z najczęstszych problemów hodowców i jeden z najłatwiejszych do naprawienia.

Azot i konopie indyjskie

Niezależnie od tego, czy uprawiasz konopie indyjskie, czy chili na swoim podwórku, twoja roślina będzie potrzebowała dużo azotu na etapie wzrostu lub wegetacji.

Azot jest jednym z podstawowych makroelementów. A azot (N) jest pierwszym pierwiastkiem, który widzisz w workach z nawozami, gdy jest opisany jako NPK, a pozostałe dwa to fosfor (P) i potas (K). Tak więc azot jest niezbędnym składnikiem odżywczym dla rośliny konopi, który pomaga jej rosnąć i rozwijać się, i to na wiele sposobów. Azot jest istotną częścią chlorofilu rośliny, umożliwiając jej fotosyntezę. Tak więc bez azotu roślina nie może wytwarzać energii i cukrów, co prowadzi do zahamowania wzrostu.

Ma również kluczowe znaczenie dla produkcji aminokwasów — budulców białek, które umożliwiają komórkom rozwój i umożliwiają reakcje biochemiczne.

Nawet DNA rośliny opiera się na azocie, kluczowym składniku kwasu nukleinowego. Tak więc azot jest niezbędny dla procesów wzrostu i rozmnażania rośliny.

Jak widać, bez azotu roślina nie może prawidłowo rozwijać łodyg i liści. Kiedy zdrowa roślina zaczyna mieć niedobór azotu, gałęzie i pąki również nie rozwijają się odpowiednio. Ogólnie rzecz biorąc, roślina staje się bardzo słaba i ma trudności z rozmnażaniem.

Objawy niedoboru azotu

Czasami ten azot nie dociera prawidłowo do rośliny. Może to wynikać z różnych przyczyn, jak omówiono poniżej, ale może powodować wiele problemów zdrowotnych dla rośliny. Oto jak wygląda niedobór azotu w konopiach.

Początkowo końcówki liści zaczynają tracić kolor — stają się bladożółte. To odbarwienie następnie zaczyna rozprzestrzeniać się do wewnątrz na liściach. Gdy kolor rozprzestrzeni się na cały liść, liść zaczyna brązowieć i marszczyć się. W końcu spada.

Czasami liście mogą również wydawać się limonkowozielone i ostatecznie żółknąć. Mogą wyglądać blado, jakby coś było nie tak. Dla początkującego może być początkowo trudne dostrzeżenie objawów, ponieważ nie zobaczysz żadnych nietypowych plam na liściach poza lekko żółtawym kolorem. Nie będzie to jednak problemem, gdy wyhodujesz kilka roślin. Ponadto możesz nie zidentyfikować problemu, jeśli rzadko patrzysz na rośliny bez włączonych świateł. Sztuczne oświetlenie, w tym HID i diody LED, może utrudniać identyfikację problemów. Dlatego wyrób sobie nawyk obserwowania roślin przez kilka minut bez oświetlenia.

Gdy zauważysz przebarwienie, będziesz miał wystarczająco dużo czasu na działanie, chyba że roślina jest prawie martwa, ale zdarza się to rzadko. Ponieważ azot jest mobilnym składnikiem odżywczym, objawy niedoboru zaczynają się najpierw na dolnych liściach, stopniowo przesuwając się w górę, jeśli problem nie zostanie rozwiązany, wpływając na nowsze, wyższe liście.

Mobilne składniki odżywcze to te, które przemieszczają się z jednego miejsca do drugiego. Tak więc, jeśli w młodych liściach występuje niedobór azotu, azot może przemieszczać się z niższych lub starszych liści do młodszych. Liście na górze lub młode liście otrzymują odpowiednią ilość azotu ze światła, aby wspomóc fotosyntezę. Jeśli jednak młodym liściom brakuje azotu, mają tendencję do „pożyczania” go od starszych liści. Starsze liście żółkną i opadają. W końcu nawet młodsze liście będą walczyć i opadają, gdy nie dostaną azotu.

Brak azotu ogranicza zdolność rośliny do wzrostu, dlatego też można zaobserwować inne objawy towarzyszące przebarwieniom liści. Wzrost twojej rośliny spowolni i stanie się bardziej podatny na szkodniki, pleśń i inne choroby.

Ponadto rośliny będą rosły bardzo krótko i będą pozbawione wigoru. Ponieważ brakuje białka, rośliny będą miały problemy z kwitnieniem. Krótko mówiąc, rośliny będą wykazywać zahamowanie wzrostu. Jeśli szybko nie rozwiążesz problemu, pąki przejdą w stan uśpienia i zatrzymają rozwój.

Końcowa faza kwitnienia

Na tym zdjęciu zobaczysz, że pąki są dojrzałe, ale są oznaki niedoboru azotu. Pamiętaj, że twoja roślina może naturalnie wykazywać oznaki niedoboru azotu podczas fazy kwitnienia i zbiorów. W takich przypadkach nie musisz się martwić. Rośliny przestają wchłaniać tyle azotu pod koniec cyklu wzrostu, aby skoncentrować swoją energię na rozwoju pąków. Zbyt dużo azotu w tym czasie może opóźnić kwitnienie i zbiory. Dlatego większość nawozów kwitnących ma niskie ilości azotu.

Wręcz przeciwnie, jeśli zauważysz, że liście na wyższym poziomie najpierw przebarwiają się, nie jest to oznaką niedoboru azotu. Jest to objaw innych form niedoboru. Pamiętaj, że jest to niedobór azotu tylko wtedy, gdy zaczyna się od starszych liści i rozprzestrzenia się na wierzchołek lub gdy cała roślina wydaje się limonkowo-zielona lub żółta.

Wspomnieliśmy, że łatwo jest naprawić niedobór azotu; jeśli jednak zauważysz, że liście szybko opadają, a żółknięcie rozprzestrzenia się na górę, musisz działać szybko. Na przykład, jeśli zauważysz problem występujący podczas fazy wegetatywnej, musisz się pospieszyć, ponieważ w tym momencie roślina potrzebuje więcej azotu. Ponadto będziesz mieć więcej czasu na rozwiązanie tego problemu, jeśli uprawiasz rośliny fotoperiodyczne. Jednak w przypadku odmian automatycznie kwitnących musisz działać bardzo szybko, ponieważ kierują się one wewnętrznym zegarem i zaczynają kwitnąć w ciągu 4-6 tygodni po wykiełkowaniu. Oznacza to, że możesz mieć małe okienko z większością automatycznie kwitnących odmian.

Krótko mówiąc, chlorofil — zielony barwnik — zawiera azot. Dlatego konopie potrzebują azotu, aby pozostały zielone i zdrowe — brak azotu powoduje, że roślina staje się chlorotyczna lub żółta. Gdy chlorofil się zmniejszy, żółte pigmenty stają się bardziej wyraźne, co wskazuje na niedobór. Tak więc, jeśli roślina ma wystarczającą ilość azotu w glebie lub innych mediach, pozostanie zdrowa. Jeśli nie, zmienia kolor na żółty i ostatecznie umiera, gdy jest niekontrolowany. Dolne liście przenoszące azot do nowych liści ulegną chlorozie, podczas gdy młodsze zazielenią się.

Możliwości innych braków

Jak wspomniano powyżej, niedobory azotu można pomylić z innymi problemami, takimi jak:

Niedobór żelaza

Podobnie jak azot, żelazo jest również pierwiastkiem niezbędnym do wzrostu rośliny. Teraz, jak już wiesz, niedobory azotu pojawiają się na dole, a następnie przenoszą się na starsze liście.

Żelazo, podobnie jak azot, bierze również udział w syntezie chlorofilu. I tak jak roślina zatrzymuje rozwój bez azotu, tak samo zrobi z niedoborem żelaza. Dlatego niedobór żelaza spowoduje również pojawienie się żółtych liści, ponieważ roślina nie może wytwarzać chlorofilu.

Jednak główna różnica polega na tym, że podczas gdy niedobory azotu zaczynają się od dołu, niedobory żelaza będą miały wpływ na młodsze liście. W ten sposób nowe pędy będą żółte. Ponadto żelazo rozprzestrzenia się bardzo wolno, więc masz czas, aby to naprawić, ale pędy przestaną rosnąć i ostatecznie staną się białe, jeśli nie będziesz ich kontrolować.

Lekkie oparzenie

Chociaż rośliny konopi potrzebują odpowiedniego światła do fotosyntezy, zbyt dużo światła może je zestresować. Objawy mogą być bardzo podobne do niedoboru azotu, gdzie rośliny żółkną z brązowymi plamami.

Jednak jak już wiesz, niedobór azotu wpływa na dno, a następnie przemieszcza się ku górze. Z drugiej strony lekkie oparzenie powoduje, że młodsze liście żółkną. Ponadto liście stają się słabe i łatwo opadają, gdy roślina cierpi na niedobór składników odżywczych, ale nie robią tego, gdy są dotknięte lekkim oparzeniem. Bez wątpienia będą wyglądały na chrupiące i żółtawobrązowe, ale nie będziesz w stanie ich łatwo zerwać.

Tak więc, jeśli zauważysz, że wierzchołki żółkną, może to być lekkie oparzenie lub niedobór żelaza. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie pH. Jeśli pH jest w prawidłowym zakresie, ale wierzchołki są nadal żółte i chrupiące, może to być lekkie przypalenie.

Niedobór siarki

Podobnie jak azot, siarka również odgrywa znaczącą rolę w syntezie chlorofilu. Ponadto siarka jest odpowiedzialna za metabolizm azotu, więc niedobór azotu zwykle towarzyszy niedoborowi siarki. W ten sposób twoja roślina może cierpieć zarówno z powodu azotu, jak i siarki.

A ponieważ oba niedobory są podobne, ustalenie dokładnej przyczyny jest nieco trudne. Podobnie jak azot, niedobór siarki również powoduje żółknięcie. Jednak w większości przypadków młodsze liście zostaną dotknięte jako pierwsze. Niedobór siarki występuje rzadko, a objawy pojawiają się późno, więc wykrycie ich może być trudne. Oprócz żółknięcia spodnia strona liścia może zmienić kolor na czerwony lub pomarańczowy. Żyły na liściach zaczną początkowo żółknąć, a łodygi mogą również zabarwiać się na fioletowo.

Jeśli nie jesteś w stanie zdiagnozować dokładnej przyczyny, będziesz musiał przepłukać podłoże wodą o zrównoważonym pH i ponownie nakarmić rośliny zwykłymi składnikami odżywczymi, aby rozwiązać problem.

Przyczyny niedoboru azotu

Niedobór azotu jest powszechny w konopiach, zwłaszcza wśród nowych hodowców. Jest to spowodowane kilkoma przyczynami, takimi jak:

• Niskie ilości azotu w pożywce lub glebie
• Niewłaściwy poziom pH w podłożu lub roztworze
• Uszkodzone lub niezdrowe systemy korzeniowe, które hamują wchłanianie azotu
• Nadmiar chlorków, cynku, potasu lub manganu w pożywce lub podłożu uprawowym, co hamuje zużycie azotu
• Problemy te są typowe dla początkujących hodowców, ale ich rozwiązanie jest łatwe. Czytaj dalej, aby się dowiedzieć.

Na szczęście niedobór azotu można łatwo naprawić. Wszystko, co musisz zrobić, to nakarmić roślinę odpowiednią ilością azotu, a ona zregeneruje się w ciągu tygodnia. Poniżej znajduje się kilka sposobów na zapewnienie roślinie odpowiedniej ilości azotu.

Przed nawożeniem rośliny nawozami bogatymi w azot należy sprawdzić, czy pH jest odpowiednie. Roślina może czasami wykazywać objawy niedoboru azotu, jeśli pH w strefie korzeniowej jest bardzo niskie. Z powodu tej nierównowagi roślina nie będzie w stanie wchłonąć wystarczającej ilości azotu lub większości składników odżywczych, nawet jeśli są one obecne w glebie.

Jeśli uprawiasz w glebie, roślina będzie dobrze rosnąć, jeśli pH wynosi od 6 do 7. Z drugiej strony, jeśli używasz podłoża hydroponicznego, pH może wynosić od 5,5 do 6,5.

Możesz pomylić brak równowagi pH z niedoborem składników odżywczych i spróbować to naprawić, co jest powszechne wśród nowych hodowców. Możesz jednak pogorszyć problem, jeśli najpierw nie sprawdzisz pH.

Przepłucz glebę lub podłoże odpowiednią ilością wody, jeśli zauważysz brak równowagi pH. Następnie pozwól roślinie trochę odpocząć i nakarm ją zwykłym roztworem odżywczym, aby roślina mogła się zregenerować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © THCLand.pl - Czyli informacje na temat marihuany, konopi, cannabis.