Dlaczego Po Paleniu Czas Zwalnia?

Dlaczego po paleniu marihuany czas zwalnia?

Biorąc pod uwagę, że wszyscy fani marihuany mogą zgodzić się co do zjawiska spowolnienia czasu pod wpływem marihuany, co nauka ma na ten temat do powiedzenia? Jak naukowo wyjaśniono spowolnione postrzeganie czasu podczas upalenia?

1. Postrzeganie czasu po zapaleniu marihuany.

Według grupy badaczy, która przeprowadziła w 2012 roku badanie dotyczące konopi indyjskich i ich wpływu na postrzeganie czasu, 70% osób spożywających marihuanę doświadcza wydłużenia czasu. Jednakże nie możemy polegać wyłącznie na tych badaniach, biorąc pod uwagę, że opierały się one na kilku kluczowych kwestiach: nieuwzględnieniu niektórych istotnych aspektów, takich jak to, czy badani spożywali trawkę przed badaniem, czy nie.

Z tego powodu kolejna grupa badaczy miała ponownie rozwiązać tę zagadkę dwa lata później, w 2014 roku. W badaniu wzięło udział 44 osoby, które zgłosiły się na ochotnika do wypełnienia kilku testów dotyczących dylatacji czasu przed, w międzyczasie i po spożyciu różnych ilości marihuany.

Pierwsza część badania była prosta, polegała na tym, że użytkownicy próbowali oszacować, ile minut minęło, gdy wykonywali zadanie, które mieli wykonać. Rzeczywisty okres, który upłynął, wahał się od 5 do 30 sekund.

Po przeanalizowaniu wyników badacze mogli stwierdzić, że ochotnicy, którzy palili marihuanę, doświadczyli wydłużenia czasu aż o 25% i obniżyli go o około 15% w porównaniu z osobami trzeźwymi. Podsumowując, badanie wykazało, że marihuana wydłuża czas, a nawet podwaja jego percepcję. 5 minut może zamienić się w 10. Dlaczego? Cóż, użytkownicy, którzy przyjęli THC do swojego systemu, zauważyli przyspieszenie ich własnego subiektywnego wewnętrznego zegara, co w rezultacie spowodowało, że odczuli, że zewnętrzny przepływ obiektywny był wolniejszy.

Konsumenci konopi indyjskich odczuwają ten efekt, ponieważ wewnętrzny zegar organizmu ulega przyspieszeniu, co z kolei powoduje poczucie wolniejszego upływu czasu zewnętrznego. Kiedy efekty osłabły, zniknęło również spowolnione postrzeganie czasu.
Innym ciekawym aspektem odkrytym po badaniu było to, że osoby, które uważały działanie konopi za nieprzyjemne, również doświadczyły wydłużenia czasu i stwierdziły, że ogólne doświadczenie było mniej przyjemne.

2. Dlaczego marihuana zmienia percepcję czasu?

Ponieważ w ramach poprzednich badań mogliśmy wykazać, że użytkownicy konopi rzeczywiście postrzegają czas inaczej, teraz jesteśmy gotowi zrozumieć, dlaczego tak się dzieje.

Jedna z teorii głosi, że skoro marihuana nas relaksuje i pozwala zapomnieć o codziennych rozrywkach, pozostawiając nas w stanie odrętwienia, to godziny po prostu przestają być ważne, gdy jesteśmy na haju. Czy jednak czas nie płynie szybciej, gdy dobrze się bawimy i nie jesteśmy na nim skupieni? Może to wynikać z faktu, że pod wpływem marihuany zaburzona zostaje pamięć krótkotrwała, i wpływa to na postrzeganie czasu.

Inna teoria wyjaśniająca, dlaczego konopie indyjskie mogą powodować przedłużone postrzeganie czasu, wywodzi się z tak zwanej „teorii percepcyjnej”, która stwierdza, że tempo upływu czasu jest silnie powiązane z ilością informacji wchłanianych i przetwarzanych przez umysł: im więcej informacji, tym wolniej postrzega czas.
Dobrym tego przykładem są dzieci, gdzie prawie wszystko wydaje się nowe, dlatego wszystko wydaje się wolniejsze. Kiedy dorastamy, przyzwyczajamy się do otaczających nas informacji, dlatego wszystko dzieje się szybciej. Ponieważ trawka wprawia nas w bardziej naiwny lub dziecinny stan umysłu, a to, co kiedyś nas nudziło, może teraz wywołać podekscytowanie.

3. Wpływ THC na umysł i percepcję czasu.

Badanie przeprowadzone w 2014 r. może pomóc w wyjaśnieniu tego zjawiska. Odkryto, że sieć mózgowa znana jako obwód wzgórzowo-kortykostriatalny odgrywa główną rolę w tym, jak postrzegamy czas. W tym samym obszarze mózgu możemy znaleźć dużą liczbę receptorów kannabinoidowych. Dlatego też, gdy THC dociera do tego receptora w tym obszarze mózgu, wpływa to na normalne funkcjonowanie receptorów, powodując zmianę w sposobie, w jaki go postrzegamy.

Ale jest to również silnie powiązane z częstotliwością, z jaką dana osoba spożywa trawkę. Dlatego nie możemy w pełni polegać na wnioskach z pierwszego badania, ponieważ nie uwzględniły one tego aspektu. W drugim jednak, badacze zauważyli, że najbardziej znaczące zmiany w postrzeganiu czasu miały miejsce u osób, które rzadko spożywają marihuanę. Tymczasem u osób używających marihuany co najmniej 2-3 dni w tygodniu zmiany w postrzeganiu czasu nie były tak zauważalne, niezależnie od ilości THC obecnego w ich organizmie.

Według naukowców regularne używanie THC może osłabić zmieniające percepcję efekty psychoaktywnego kannabinoidu, a nasze receptory stają się mniej wrażliwe na kannabinoid, gdy rozwinie się na niego tolerancja. Ponieważ często użytkownicy marihuany są już zaznajomieni ze zwykłymi efektami, jakie daje im roślina, nie są już nimi zaskoczeni.

Jeśli chcesz poeksperymentować z efektami zmieniającymi czas, być może będziesz musiał zrobić sobie przerwę w tolerancji, aby ponownie uruchomić tolerancję swojego organizmu na kannabinoidy zawarte w marihuanie i móc ponownie dostrzec zmiany.

Podsumowanie

Czas został sztucznie stworzony przez ludzi. Dlatego dokładne zrozumienie, dlaczego możemy postrzegać go w inny sposób, gdy jesteśmy pod wpływem marihuany, jest wciąż tajemnicą, która dopiero zostanie odkryta.
Choć nauka lub ktokolwiek inny próbuje nas przekonać, że to czy tamto może być tego przyczyną, prawda jest taka, że kiedy jesteśmy nastawieni na poparcie pewnych faktów, mamy tendencję do kierowania prawdy w stronę naszych własnych przekonań, więc nauka zawsze będzie znaleźć odpowiedź, ale to nie musi oznaczać, że jest to ostateczna prawda.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © THCLand.pl - Czyli informacje na temat marihuany, konopi, cannabis.