Wiele zastosowań konopi

such-a-real-picture

Poniżej zestawienie kilku zastosowań konopi oraz porównanie wobec innych upraw

Dlaczego nie uprawia się więcej konopi w Stanach Zjednoczonych? To pytanie jest kluczem dzisiejszego artykułu. Dużym powodem dla którego konopia nie jest powszechniej uprawiana i stosowana w USA (jak i również w innych krajach) są przepisy, zazwyczaj przestarzałe, z ubiegłego wieku, które zabraniają wykorzystywania jej.

Konopia vs bawełna

Handlowa produkcja bawełny wymaga dużo wody, chemicznych pestycydów, herbicydów oraz nawozów, aby szybko rosnąć. Konopie są bardzo odporne na szkodniki, rosną w zdecydowanej większości klimatów oraz gleb, możliwe są kilkukrotne zbiory w ciągu jednego roku, bez konieczności nawożenia oraz większego nawadniania. Wg raportów uprawa bawełny to ponad 16% światowego zużycia środków owadobójczych i około 25% udziału w zużyciu pestycydów na świecie, przy czym wymaga dwa razy tyle ziemi co konopia przy tej samej wydajności tekstylnej. Dotacje bawełny w USA w latach 1995 – 2005 wyniosły 15mld dolarów (ok. 58mld zł); plantatorzy tytoniu otrzymali w tych samych latach 530 milionów dolarów. Dlaczego w krajach takich jak Chiny, Australia, Rosja, czy Wielka Brytania jest miejsce na uprawę konopi, a w Stanach Zjednoczonych nie?

Konopia vs drzewa

Jeden akr konopi może wyprodukować taką samą ilość materiału do tworzenia papieru, co cztery akry lasu. Materiał przekształcany jest z pulpy w papier przy użyciu znacznie mniejszej liczby środków chemicznych niż drewno, ze względu na niską zawartość ligniny w konopiach; papier wytworzony z konopi jest również tak wytrzymały, iż nadaje się do recyklingu nawet osiem razy. Materiały budowlane wytworzone z konopi pochłaniają dwutlenek węgla z atmosfery. Konopia to jedna z najbardziej ekologicznych upraw oraz wszechstronnych włókien, które może być wykorzystane przy tworzeniu betonu, papieru, izolacji, płyt wiórowych itp.

Konopia vs ropa naftowa

Z konopi można wytworzyć bio paliwa oraz „plastik” ulegający biodegradacji. Konopia może mieć wiele cykli upraw w roku, co sprawia, że jest głównym kandydatem do produkcji biopaliwa, w przeciwieństwie do mocno popieranej kukurydzy, która jest pomijana jeżeli chodzi o produkcję biopaliw.

Konopia vs soja

W przeciwieństwie do soi konopia jest wolna od GMO. Konopia jest również całkowicie wegańską proteiną, zawierającą wszystkie niezbędne aminokwasy, których potrzebuje organizm. Jej stosunek omega 3 do omega 6 to około 3:1, co uważane jest za idealne przez niektórych badaczy. I w przeciwieństwie do soi (a nawet lnu), konopia nie wydaje się być istotnym źródłem fitoestrogenów.

Lepsze zarobki dla rolników

Podczas gdy amerykańscy rolnicy zarabiają mniej niż 100 dolarów za akr soi lub kukurydzy, kanadyjscy rolnicy zarabiają około 250 dolarów za akr konopi. Biorąc pod uwagę te liczby oraz możliwość kilkukrotnej uprawy konopi w ciągu roku może ona pomóc w rewitalizacji wielu lokalnych gospodarek w USA.

Konopia jako lek

Tym, na co wskazuje coraz większa liczba ekspertów jest to, że CBD zawarte w oleju konopnym może pomóc w leczeniu wielu schorzeń.

A na koniec dobra wiadomość – złe piętno odciśnięte na tej roślinie zanika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.

4 komentarze “Wiele zastosowań konopi”


Copyright © THCLand.pl - Czyli informacje na temat marihuany, konopi, cannabis.