10 leczniczych chwastów, które mogą rosnąć w Twoim ogródku

ogrodowe-chwasty-ktore-lecza

Przez tysiące lat człowiek szukał w naturze lekarstwa na choroby. W szczególności w ostatniej dekadzie, rośliny lecznicze wkroczyły do głównego nurtu kultury, z popularnością leków roślinnych, takich jak ayahuasca, konopia, ukazując ich potężne zdolności lecznicze w związku z niektórymi dzisiaj bardzo popularnymi chorobami. Jednak te leki roślinne są nielegalne w większości krajów.

Dobrą wiadomością jest to, że niektóre z bardzo popularnych chwastów w naszych uprawach ogrodowych także posiadają zdolności lecznicze, a wszystkie z nich są legalne! Oto dziesięć chwastów, które posiadają ciekawe właściwości lecznicze. (Uwaga: Należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przez skorzystaniem z jakiejkolwiek z tych roślin.)

1. Cykoria (Cichorium intybus)

Jasno niebieskie kwiaty często spotykane przy drogach, stanowią główne źródło komercyjnej inuliny. Pacjenci biorą inulinę w celu walczenia z wysokimi stężeniami lipidów we krwi, w tym cholesterolu i trójglicerydów. Badania pokazują, że spożycie inuliny przynosi korzyści kobietom z cukrzycą typu 2, poprzez zmniejszanie tempa wzrostu poziomu cukru we krwi po jedzeniu. Inulina sprzyja wzrostowi niektórych bakterii w jelitach. Choć niektórzy uważają, że może pomóc w trawieniu, inni cierpią na poważne wzdęcia, gdy inulina buduje bakterie. Niektórzy ludzie dodają suszoną roślinę i jej korzeń do kawy. Kawa z cykorii jest szczególnie popularna w Nowym Orleanie.

2. Koniczyna czerwona (Trifolium pretense)

Zawiera substancje chemiczne zwane izoflawonami. Substancje te mogą działać jak żeńskie hormony estrogenów w organizmie. Lekarze zbadali chemikalia koniczyny w leczeniu uderzeń gorąca i inne objawy menopauzy. Ostrzegają oni jednak, że kobiety, u których w przeszłości występowało ryzyko raka piersi powinny unikać izoflawonów, ponieważ substancje chemiczne takie jak estrogen związane są ze zwiększoną częstością występowania niektórych nowotworów.

3. Ostropest plamisty (Silybum marianum)

Posiada ponad 2.000-letnią historię jako lek na wątrobę. Współczesne badania kierowały się przede wszystkim na jego wpływ na leczenie spowodowane alkoholowym uszkodzeniem wątroby. Substancje w ostropeście, zwłaszcza chemiczna sylimaryna może chronić przed uszkodzeniem wątroby po przyjęciu zbyt dużej dawki innych leków, w tym acetaminofu (Tylenol). Ostropest może także stanowić antidotum na trujące grzyby (Amanita phalloides). W badaniach na zwierzętach stwierdzono, że ostropest całkowicie neutralizuje truciznę, jeżeli podany jest w ciągu 10 minut od zatrucia.

4. Mlecz (Asclepias sp.)

Indianie stosowali mlecz jako środek antykoncepcyjny. Mleczny biały sok, który daje roślinie jej nazwę, służył do usuwania brodawek. Jednak mlecze zawierają także związki chemiczne zwane glikozydami nasercowymi. Substancje te mogą powodować poważne choroby u ludzi i zwierząt. Gąsienice motyli jedzą mlecze budując wysokie stężenie glikozydów, co sprawia, że owady paskudnie smakują innym drapieżnikom.

5. Skrzyp (Equisetum arvense)

Starożytni Grecy i Rzymianie stosowali skrzyp, aby zatrzymać krwawienie, leczyć wrzody i rany, leczyć gruźlicę, a także problemy z nerkami. Jest również znane, że skrzyp pomaga w utracie wagi. Herbata ma lekko gorzki smak podobny do rumianku. Badania sugerują, że herbata ze skrzypu zwiększa wydalanie moczu, co sugeruje, że roślina ma działanie moczopędne. Jednak lekarze zalecają przyjmowanie multiwitaminy podczas picia znacznych ilości tej herbaty, ponieważ może ona wypłukać substancje odżywcze, takie jak witamina B1, tiamina i potas.

6. Mniszek (Taraxacum sp.)

W przeszłości Europejczycy używali leki wykonane z korzeni, liści i kwiatów mniszka lekarskiego w leczeniu gorączki, czyraków, chorób oczu, cukrzycy i biegunki. Praktycy tradycyjnej medycyny chińskiej stosują mlecze na dolegliwości żołądkowe i problemy związane z piersiami, takich jak ich zapalenie lub brak przepływu mleka. Mniszek ma gorzki smak, zawiera witaminy A, B, C i D, a także żelazo, potas i cynk.

7. Pokrzywa (Urtica dioica)

Może sprawić ból, jeżeli masz krótkie spodenki, ale w historii roślina służyła leczeniu bólu stawów i mięśni, egzemie, zapaleniu stawów i skazy moczanowej. Ludzie nadal stosują roślinę w leczeniu bólu stawów, niektóre badania sugerują, że roślina leczy zapalenie stawów. W innym badaniu wykazano, że kapsułki zawierające suszoną pokrzywę mogą zmniejszyć objawy kataru siennego. Europejczycy często korzystają z korzenia pokrzywy w leczeniu problemów z pęcherzem.

8. Portulaka (Portulaca oleracea)

Podobnie jak wiele chwastów leczniczych na tej liście, portulaka stanowi także zdrową przekąskę. Roślina zawiera dużą zawartość kwasów tłuszczowych omega-3. W smaku jest nieco kwaśna. W tradycyjnej medycynie chińskiej, portulaka leczy infekcje dróg moczowo-płciowych.

9. Babka (Plantago sp.)

Od czasów starożytnych greccy lekarze korzystali z babki (chwast rosnący w szczelinach chodnika, nie owoc), aby przyspieszyć gojenie się ran. Zaleca się babkę jako okład na rany lub herbatę bogatą w składniki odżywcze w leczeniu biegunki.

10. Łopian (Arctium sp.)

Tradycyjnie lekarze stosowali łopianu, aby usunąć toksyny z krwi i zwiększyć wydalanie moczu. Roślina jest używana także do leczenia schorzeń skórnych takich jak egzema, trądzik, łuszczyca. Liście i korzenie łopianu są jadalne i zawierają inulinę, podobnie jak cykoria, więc mogą one wspomagać trawienie lub powodować przykre wzdęcia. Łopian zawiera duże ilości przeciwutleniaczy, które mogą zapobiec uszkadzaniu komórek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © THCLand.pl - Czyli informacje na temat marihuany, konopi, cannabis.