Marihuana a Twoja pamięć

marihuana-pamiec-mozg-dzialanie-marihuany-na-mozg

Marihuana i pamięć są połączone na szereg sposobów.

Nie jest tajemnicą, że marihuana może wpływać na pamięć człowieka. W dzisiejszym społeczeństwie, stereotypowy użytkownik marihuany jest często postrzegany jako ktoś, kto jest zapominalski i roztargniony.

Ale co mówi nauka, i czy jest jakaś prawda stojąca za tym popularnym przekonaniem?

Tetrahydrokannabinol (THC), główny psychoaktywny składnik marihuany, jest znany z zaburzania niemal wszystkich aspektów pamięci. Choć jest jeden wyjątek. THC nie wpływa na wycofywanie istniejących wspomnień.

Najbardziej oczywistym skutkiem THC jest zaburzenie pamięci krótkotrwałej. Oznacza to, że trudniej jest tworzyć nowe wspomnienia podczas haju. THC zaburza również konsolidację krótkoterminowych wspomnień w długotrwałe wspomnienia. Sprawia to, że trudno sobie przypomnieć, co działo się podczas haju.

Jednak THC nie zaburza zdolności do wycofania istniejących wspomnień. Więc, użytkownicy marihuany będą w stanie pamiętać takie rzeczy jak ich imię i miejsce zamieszkania, bez względu na to, jak silny haj uzyskają. Podobnie, stosowanie marihuany nie prowadzi do utraty pamięci lub demencji.

W rzeczywistości, eksperci uważają, że system endokannabinoidowy organizmu – biologiczny system składający się z naturalnie występujących związków podobnych do tych w marihuanie – działa regulując formę pamięci. W szczególności, wydaje się działać jako filtr sortujący, uniemożliwiając przeciążenie mózgu nieistotnymi lub bezużytecznymi wspomnieniami.

Dawkowanie, tolerancja, długotrwałe stosowanie

Skutki THC na pamięć wydają się zależeć od dawki, przy czym większe dawki wykazują bardziej poważne skutki. Jednak badania wykazały również, że regularni użytkownicy często wykazują większą tolerancję na marihuanę i jej skutki.

Niektóre badania sugerują, że CBD może działać na rzec ograniczania upośledzenia pamięci przez THC. Jednak nie została przeprowadzona wystarczająca ilość badań, aby powiedzieć czy na pewno to prawda.

Ale fakt, że THC upośledza pamięć jest powodem do niepokoju, zwłaszcza w przypadkach przewlekłego stosowania. Jednak badania wykazały, że zaburzenia pamięci są mniej widoczne, a czasem występują, ale u nałogowych użytkowników. Jest to prawdopodobne ze względu na tolerancję, która rozwija się podczas intensywnego korzystania.

Co więcej, zaburzenia pamięci nie wydają się być trwałe. Badania pokazują, że funkcja pamięci użytkowników długoterminowych wraca do normy po zatrzymaniu stosowania marihuany.

Zapominanie złych wspomnień

Chociaż zaburzenia pamięci są minusem dla większości użytkowników marihuany, THC może pomóc niektórym osobom w zapomnieniu złych wspomnień.

W rzeczywistości, badania pokazują, że system endokannabinoidowy jest bezpośrednio zaangażowany w utratę negatywnych wspomnień. Przez działanie na układ endokannabinoidowy, uważa się, że THC ułatwia ekstynkcję.

W rezultacie THC uważane jest za obiecujące w leczeniu zaburzeń lękowych, takich jak zespół stresu pourazowego (PTSD). Eksperci uważają, że marihuany może pomóc pacjentom z PTSD poradzić sobie z traumatycznymi wspomnieniami poprzez poprawę ich zdolności do zapominania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © THCLand.pl - Czyli informacje na temat marihuany, konopi, cannabis.