Dlaczego testy narkotykowe koncentrują się na THC-COOH?

Co to jest THC-COOH i dlaczego wiele testów narkotykowych się na nim koncentruje?

Niemal każdy, kto stosuje cannabis, zaznajomiony jest z tetrahydrokannabinolem/ THC. Ale czy wiesz, co to THC-COOH i dlaczego współczesne testy narkotykowe się na nim koncentrują?

Wbrew powszechnemu przekonaniu, standardowe testy cannabis w rzeczywistości nie koncentrują się na THC. Zamiast tego, koncentrują się one na jego metabolicie, który THC wytwarza w ludzkim ciele, THC-COOH. Jaki jest tego główny powód? Pozostaje on w organizmie o wiele dłużej niż THC.

Co to jest THC-COOH?

THC-COOH to najczęstsza nazwa tego metabolitu, ale jego oficjalną nazwą jest 11-nor-9-carboxy-Δ⁹-tetrahydrokannabinol („karboksy THC”), określany również powszechnie jako kwas 11-nor-9-karboksy-THC lub THC-11-owy. Jest to drugi metabolit THC, który tworzy się w ciele po zastosowaniu THC, niezależnie od metody spożycia, zaraz po hydroksy-THC (11-hydroxy-Δ9-tetrahydrokannabinol).

THC-COOH nie jest rozpuszczalne w wodzie; jest rozpuszczalne w lipidach i magazynowane w komórkach tłuszczowych. Z tego powodu pozostaje w organizmie o wiele dłużej niż inne substancje. Samo THC opuszcza organizm stosunkowo szybko, bo zazwyczaj w ciągu kilku godzin. Jednak nierzadko zdarza się, że THC-COOH jest wykrywalne przez wiele tygodni po ostatnim paleniu.

Kiedy ludzie mówią o upaleniu się mają zazwyczaj na myśli psychoaktywne skutki THC, najbardziej znanego kannabidiolu znajdującego się w cannabis. Z kolei, THC-COOH nie wywołuje żadnych efektów psychoaktywnych. Jest to po prostu część reakcji organizmu na ekspozycję THC. Niestety, jak wspomnieliśmy powyżej, substancja pozostaje w organizmie o wiele dłużej niż samo THC.

Z wyglądu, THC jest ciemnozłocistą lub nawet głęboko bursztynową substancją. Jest ona twarda i solidna, gdy jest zimna, ale po podgrzaniu staje się lepka i klejąca. Jak już wiemy, substancja rozpuszcza się w tłuszczach, więc jej metabolity są nie tylko przechowywane w organizmie przez długi czas, ale są również metabolizowane zupełnie inaczej niż substancje rozpuszczalne w wodzie.

THC-COOH powstaje, gdy enzymy wątrobowe utleniają hydroksy-THC. Jest to główny metabolit poszukiwany zarówno w moczu jak i w krwi, ze względu na to, że pozostaje tam przez długi czas. Nowsze, droższe testy narkotykowe mogą różnicować hydroksy-THC i THC-COOH, ale testy te stosowaną są raczej rzadko w określaniu tego czy i jak dana osoba stosowała marihuanę, na przykład w punkcie kontrolnym DUI.

Jeśli zostanie wykryte THC-COOH, oznacza to, że marihuana była jakiś czas temu stosowana przez daną osobę, i nie ma szans, aby nadal była pod jej wpływem. Jeśli wykryje się zarówno THC jak i THC-COOH, oznacza to, że marihuana była konsumowana w ciągu ostatnich kilku godzin. THC, hydroksy-THC i THC-COOK można wykryć we krwi za pomocą testu krwi badającego poziom marihuany we krwi.

Testy te nie są zbyt częste, a zwykłe testy narkotykowe wychwytują tylko THC-COOH (badania krwi, moczu, śliny). W przypadku osób regularnie stosujących marihuanę może oznaczać to pewne niedogodności, ponieważ pozostaje ona w organizmie przez wiele tygodni po jej użyciu. Oznacza to, że możesz oblać test na obecność narkotyków zlecony przez nowego pracodawcę.

Im więcej palisz, tym dłużej THC-COOH pozostanie w twoim organizmie. Jest to oczywiście przydatna informacja dla wszystkich fanów marihuany. Każdy z nas może mniej więcej oszacować, jak długo marihuana pozostanie w naszym organizmie oraz możemy także wykonać test narkotykowy w domu, w celu weryfikacji.

Niektórzy ludzie próbują przyspieszyć proces wydalania substancji poprzez rozcieńczanie moczy, przyjmowanie cynku w suplementach, picie soku żurawinowego lub specjalnie przygotowanych napojów oczyszczających. Jednak żadna z tych metod nie jest w 100 procentach skuteczna. Jedynym sposobem, aby w stu procentach oczyścić swój organizm jest zaprzestanie spożywania marihuany na jakiś czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © THCLand.pl - Czyli informacje na temat marihuany, konopi, cannabis.