Zaskakujące fakty o tetrahydrokannabinolu

Zaskakujące fakty o tetrahydrokannabinolu, THCLand.pl

THC lub tetrahydrokannabinol jest głównym składnikiem marihuany, który odpowiedzialny jest za uczucie haju.

Ale haj to nie wszystko, na co dobre jest THC. Substancja oferuje również szeroki zakres świadczeń medycznych i jest powszechnie stosowana do łagodzenia bólu, nudności, pomocy w depresji, a to tylko kilka z wielu innych zastosowań.

Badania naukowe na temat THC rozpoczęły się lata temu w Izraelu, i od tego czasu rozprzestrzeniły się po całym świecie. Jednak status substancji jako nielegalnego narkotyku uczynił związek trudny do zdobycia.

1. THC zostało odkryte w 1964 roku

THC zostało po raz pierwszy wyizolowane i syntezowane z rośliny konopi przez naukowca, doktora Raphael Mechoulam w Izraelu.

Jako habilitacyjny student we wczesnych latach 60-tych, doktor Mechoulam zauważył, że aktywne związki w morfinie i kokainie są izolowane, ale nikt nie izoluje aktywnych składników marihuany.

Doktor Mechoulam tak bardzo się spieszył, aby przeprowadzić swoje badania, że faktycznie złamał prawo uzyskując marihuanę od swoich przyjaciół z departamentu policyjnego. W każdym razie naukowiec wyizolował THC w 1964 roku, rozpoczynając długą karierę poświęconą badaniom konopi.

Odkrycie THC utorowało drogę kolejnym odkryciom i pozwoliło doktorowi na zdobycie wielu wyróżnień, w tym Nagrodę Discovery NIDA w 2011 roku.

2. THC jest jednym z ponad 60 aktywnych składników marihuany

Pomimo, że jest najbardziej znanym składnikiem marihuany, THC jest tylko jednym z wielu związków chemicznych znajdujących się w marihuanie, które posiadają zastosowanie medyczne.

THC należy do unikalnej klasy związków, które nazywają się kannabinoidami. Od czasu odkrycia doktora Mechoulam, zostało zidentyfikowanych ponad 60 innych kannabinoidów w konopi.

THC i CBD są dwoma kannabinoidami, które zazwyczaj znajdują się w marihuanie w najwyższych stężeniach.

3. THC stosowane jest w lekach zatwierdzonych przez FDA

Mimo, że THC jest nadal nielegalne w USA i w większości krajów na całym świecie, jego syntetyczne wersje są legalnie przepisywane od dziesięcioleci.

Pierwsza farmaceutyczna pigułka oparta na THC, Marinol® (nazwa naukowa: dronnabinol), została opracowana przez firmę o nazwie Unimed Pharmaceuticals, a sfinansowana przez National Cancer Institute. W 1985 roku Marinol został zatwierdzony przez FDA jako metoda leczenia nudności oraz wymiotów związanych z przechodzeniem przez chemioterapię.

Od tego czasu zostało opracowanych wiele innych leków zawierających THC. Należą do nich między innymi Cesamet® (nabilon), syntetyczny izomer THC, Sativex, cały ekstrakt z konopi podawany w formie aerozolu do jamy ustnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Copyright © THCLand.pl - Czyli informacje na temat marihuany, konopi, cannabis.