Zaskakujące fakty o tetrahydrokannabinolu

legalna-marihuana-mapa-usa-stany-zjednoczone-za-legalizacja-medycznej-i-rekreacyjnej-marihuany-i-za-dekryminalizacja-marihuany

THC lub tetrahydrokannabinol jest głównym składnikiem marihuany, który odpowiedzialny jest za uczucie haju.

Ale haj to nie wszystko, na co dobre jest THC. Substancja oferuje również szeroki zakres świadczeń medycznych i jest powszechnie stosowana do łagodzenia bólu, nudności, pomocy w depresji, a to tylko kilka z wielu innych zastosowań.

Badania naukowe na temat THC rozpoczęły się lata temu w Izraelu, i od tego czasu rozprzestrzeniły się po całym świecie. Jednak status substancji jako nielegalnego narkotyku uczynił związek trudny do zdobycia.

1. THC zostało odkryte w 1964 roku

THC zostało po raz pierwszy wyizolowane i syntezowane z rośliny konopi przez naukowca, doktora Raphael Mechoulam w Izraelu.

Jako habilitacyjny student we wczesnych latach 60-tych, doktor Mechoulam zauważył, że aktywne związki w morfinie i kokainie są izolowane, ale nikt nie izoluje aktywnych składników marihuany.

Doktor Mechoulam tak bardzo się spieszył, aby przeprowadzić swoje badania, że faktycznie złamał prawo uzyskując marihuanę od swoich przyjaciół z departamentu policyjnego. W każdym razie naukowiec wyizolował THC w 1964 roku, rozpoczynając długą karierę poświęconą badaniom konopi.

Odkrycie THC utorowało drogę kolejnym odkryciom i pozwoliło doktorowi na zdobycie wielu wyróżnień, w tym Nagrodę Discovery NIDA w 2011 roku.

2. THC jest jednym z ponad 60 aktywnych składników marihuany

Pomimo, że jest najbardziej znanym składnikiem marihuany, THC jest tylko jednym z wielu związków chemicznych znajdujących się w marihuanie, które posiadają zastosowanie medyczne.

THC należy do unikalnej klasy związków, które nazywają się kannabinoidami. Od czasu odkrycia doktora Mechoulam, zostało zidentyfikowanych ponad 60 innych kannabinoidów w konopi.

THC i CBD są dwoma kannabinoidami, które zazwyczaj znajdują się w marihuanie w najwyższych stężeniach.

3. THC stosowane jest w lekach zatwierdzonych przez FDA

Mimo, że THC jest nadal nielegalne w USA i w większości krajów na całym świecie, jego syntetyczne wersje są legalnie przepisywane od dziesięcioleci.

Pierwsza farmaceutyczna pigułka oparta na THC, Marinol® (nazwa naukowa: dronnabinol), została opracowana przez firmę o nazwie Unimed Pharmaceuticals, a sfinansowana przez National Cancer Institute. W 1985 roku Marinol został zatwierdzony przez FDA jako metoda leczenia nudności oraz wymiotów związanych z przechodzeniem przez chemioterapię.

Od tego czasu zostało opracowanych wiele innych leków zawierających THC. Należą do nich między innymi Cesamet® (nabilon), syntetyczny izomer THC, Sativex, cały ekstrakt z konopi podawany w formie aerozolu do jamy ustnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © THCLand.pl - Czyli informacje na temat marihuany, konopi, cannabis.