Naukowcy z Harvardu wyjaśniają jak kannabinoidy chronią mózg przed HIV

a-tak-wyglada-mozg-po-zakazeniu-infekcja-hv-czasteczki-komorki-hiv

Związki chemiczne, które działają na tych samych ścieżkach co marihuana mogą być użyteczne w zapobieganiu uszkodzeniom mózgu, które występują podczas choroby HIV.

Około 40% zakażeń HIV prowadzi do pewnego rodzaju zaburzeń mózgu, takich jak HIV-1, które związane jest z upośledzeniem poznawczym i demencją, jak mówi zespół z Division of Experimental Medicine.

„HIV przechodzi do mózgu we wczesnym stadium zakażenia HIV, i powoduje głównie łagodne strony choroby,” wyjaśnia Hava Abraham, doktor który był współautorem nowego badania.

„Choć istnieją bardzo skuteczne leki na HIV, standardowa terapia antyretowirusowa do traktowania tego etapu, wiele z tych leków nie może przeniknąć przez barierę krew – mózg, a zatem nie może tak naprawdę zapobiec uszkodzeniom, które HIV wywołuje w mózgu.”

Ale kannabinoidy mogą przekraczać barierę krew – mózg, i wykazano, że ochraniają mózg w różnych stanach chorobowych.

W najnowszym badaniu, opublikowanym w British Journal of Pharmacology, doktor Avraham i jej współpracownicy odkryli, że kannabinoidy mogą również oferować ochronę przed toksycznym białkiem wytwarzanym przez wirus HIV, znanym jako białko gp120.

„Cząsteczka (gp120) przenika przez barierę krew – mózg i powoduje toksyczne działania w mózgu, w szczególności w komórkach nerwowych, które są bardzo istotne dla funkcji mózgu.”

Dodaje, że proces zwany neurogenezą odgrywa kluczową rolę w rozwoju neuronów w mózgu, które są generowane z nerwowych komórek macierzystych i komórek progenitorowych.

Stosując kannabinoid o nazwie AM2421, który działa tylko na receptory CB2 w mózgu (nie CB1), naukowcy byli w stanie ochronić komórki progenitorowe i nerwowe macierzyste z dawkami gp120, które jak mówi doktor Abraham „miały bardzo pozytywny wpływ na komórki, które przeżyły.”

Doświadczenia na modelach zwierzęcych pokazały podobne wyniki.

„Na podstawie badań in vitro, poszliśmy w stronę analizowania neurogenezy in vitro w mózgu myszy. Myszy były leczone lub nie AM2421. Następnie sprawdzaliśmy różne parametry neurogenezy i bardzo pozytywne rezultaty (z AM2421).”

Chociaż badacze skupili się głównie na specyficznym kannabinoidzie AM2421, doktor Abraham mówi, że kannabinoidy, które działają na receptory CB1 – te odpowiedzialne za haj – były także skuteczne. Jednak, wiele osób wierzy, że skutki uboczne działania CB1 mogą stanowić problem w warunkach klinicznych.

Doktor Abraham twierdzi, że jej najnowsze odkrycia mogą mieć szersze zastosowanie niż HIV, ale ma nadzieję, że uda się przeprowadzić więcej badań w celu potwierdzenia tego odkrycia, plus ludzkie próby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © THCLand.pl - Czyli informacje na temat marihuany, konopi, cannabis.