Cannabis wpływa pozytywnie na otyłość oraz cukrzycę

Istnieje mnóstwo diet, które trafiają do głównego nurtu co jakiś czas, jako sposób na utratę kilku dodatkowych kilogramów lub utrzymanie obecnej masy ciała pod kontrolą. Jednak palenie marihuany wydaje się mieć ogromną przewagę. Wiele badań naukowych wskazuje na to, że palacze marihuany są chudsi i mają mniejszy rozmiar w talii niż ich odpowiednicy, którzy nie palą cannabis, a aktualne dane przeanalizowane przez naukowców z University of Nebraska z prawie 5.000 osób dorosłych rzucają nieco więcej światła na to zjawisko.

Ironicznie, stosowanie cannabis zazwyczaj łączy się z wyższą konsumpcją kalorii (przeciętnie 600 kalorii więcej dziennie niż osoby, które nie palą). Jednak w jakiś sposób to dodatkowe spożycie kalorii nie ma wpływu na BMI (indeks masy ciała), a w rzeczywistości – osoby paląca marihuanę wykazują mniejsze prawdopodobieństwo niż osoby niepalące.

Naukowcy z University of Nebraska, Harvard School of Public Health i Beth Israel Deaconess Medical Center przebadali 4.600 dorosłych w odniesieniu do kontroli poziomu cukru we krwi, poziomu cholesterolu i obwodu talii.

Wśród czynników takich jak wiek, płeć, spożywanie tytoniu i alkoholu, odkryto, że 12 procent osób które mają znacznie mniejsze obwody talii, lepszy poziom insuliny i wyższy poziom HDL (dobry cholesterol) to osoby palące marihuaną. 42 procent osób badanych przyznało się do palenie marihuany w przeszłości, jednak ich wyniki nie były tak dobre, jak osób obecnie palących.

Pomimo faktu, że naukowcom brak odpowiedzi na pytanie, dlaczego użytkownicy marihuany rzadziej doświadczają przypadków otyłości i cukrzycy, zauważają że właściwości jakie posiada marihuana (przeciwzapalne, działanie neuroprotekcyjne, lepsze metabolizowanie węglowodanów, korzystne endokannabinoidy) z pewnością przyczyniają się do tych ustaleń.

NORML:

„Endokannabinoidy i ich receptory znajdują się w całym ciele: w mózgu, narządach, tkankach łącznych, gruczołach i komórkach odpornościowych. W każdej tkance system kannabinoidów wykonuje różne zadania, ale cel jest ten sam: homeostaza, utrzymanie stabilnego środowiska wewnętrznego pomimo wahań środowiska zewnętrznego (…).

Kannabinoidy promują homeostazę na każdym poziomie życia biologicznego, od podkomórek do całego organizmu, i prawdopodobnie nawet i poza nim.”

Niestety w obecnych czasach otyłość jest niezwykle popularnym stanem, więcej niż jedna trzecia populacji cierpi właśnie na ten stan. Cukrzyca nie pozostaje w tyle, obecnie u prawie 90 milionów osób zdiagnozowano tę chorobę.

Chociaż niektóre badania wskazują, że stosowanie marihuany może być bardziej skuteczne jako środek zapobiegawczy, a nie leczenie, to niska dawka kannabinoidów może być użyteczna dla szerokiego spektrum osób w połączeniu z dietą i zmianą stylu życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © THCLand.pl - Czyli informacje na temat marihuany, konopi, cannabis.