Brazylia zatwierdziła we wtorek przepisy dotyczące wprowadzania leków na bazie konopi indyjskich, ale w oddzielnym głosowaniu zablokowała projekt zezwalający na uprawę medycznej marihuany w kraju.
Zatwierdzenie przez Anvisa zasad regulujących rodzący się rynek medycznej marihuany stanowi poważną zmianę w kraju, który przez lata cierpiał z powodu śmiertelnej przemocy narkotykowej.
Niemniej jednak decyzja o zakazie krajowych upraw pokazuje, że Brazylia, kierowana przez skrajnie prawicowego prezydenta Jaira Bolsonaro, nie jest jeszcze gotowa dołączyć do Kolumbii i Urugwaju i rozwinąć własny, zintegrowany sektor medycznej marihuany.
Rzecznik Anvisa powiedział, że brazylijskie firmy zainteresowane produkcją produktów na bazie konopi indyjskich będą musiały importować materiały z zagranicy.
W swoim oświadczeniu ogłaszającym zatwierdzenie projektu Anvisa stwierdził, że nowe przepisy zostaną opublikowane w oficjalnym dzienniku tego kraju w ciągu najbliższych kilku dni i wejdą w życie 90 dni później. Anvisa określił również szczegółowe zasady dotyczące produkcji, importu, sprzedaży, pakowania, marketingu i regulacji nowej klasy produktów na bazie konopi.
Decyzja Brazylii o dopuszczeniu produktów na bazie konopi jest częścią powoli zmieniającego się światowego poglądu na nielegalne narkotyki, wraz z rosnącymi inwestycjami w lecznicze właściwości marihuany i innych narkotyków.
Niemniej jednak, w ujęciu regionalnym, Brazylia jest naprawdę z tyłu, ponieważ zarówno Urugwaj, jak i Kolumbia zalegalizowały medyczną marihuanę i aktywnie pracują nad zdobyciem mocnej pozycji na dynamicznie rozwijającym się światowym rynku wartym miliardy dolarów.
Urugwaj był pierwszym krajem, który zalegalizował uprawę, sprzedaż i palenie marihuany w grudniu 2013 roku w pionierskim eksperymencie społecznym, uważnie obserwowanym przez inne narody debatujące nad liberalizacją narkotyków.
Kolumbia zalegalizowała również medyczną marihuanę, podczas gdy w Meksyku sąd najwyższy nakazał ministerstwu zdrowia tego kraju przyspieszenie wydawania przepisów dotyczących marihuany do celów medycznych, przy czym prawodawcy dyskutowali również o rekreacyjnej marihuanie.
Anvisa mówi, że produkty na bazie konopi będą dostępne do sprzedaży tylko w zarejestrowanych aptekach i na receptę.