Fotoperiod Roślin Uprawianych Indoor

Fotoperiod roślin marihuany uprawianych w pomieszczeniach.

Kiedy mówimy o fotoperiodzie, mamy na myśli dobowe godziny światła i ciemności, jakie otrzymuje dany żywy organizm, natomiast fotoperiodyzm odnosi się do reakcji fizjologicznej wywołanej długością dnia lub nocy oraz sposobu, w jaki wpływa ona na zachowanie i rozwój tych roślin i zwierzęta.

W botanice każdy podgatunek ma swój specyficzny fotoperiod, ale rośliny można podzielić na trzy grupy: rośliny o krótkim dniu, rośliny o długim dniu i rośliny o neutralnym dniu. Cannabis to roślina o krótkim dniu (z wyjątkiem odmian automatycznie kwitnących Cannabis Ruderalis), co oznacza, że ​​potrzebuje długich nocy z ponad 12 godzinami nieprzerwanej ciemności, aby wywołać kwitnienie.

W świecie roślin zarówno natężenie światła, jak i dobowe godziny światła/ciemności determinują biologiczne funkcje organizmów, takie jak procesy kiełkowania nasion, wzrostu, kwitnienia i dojrzewania. W ten sposób rozwój roślin może być aktywowany lub tłumiony w zależności od warunków oświetleniowych, co oznacza, że ​​na przykład większość gatunków roślin nie jest w stanie się rozwijać, jeśli nie przejdą przez określoną liczbę godzin ciemności.

Logicznie rzecz biorąc, w naturze fotoperiod zależy od pory roku i cyklu słonecznego. Ale co dzieje się z uprawami w pomieszczeniach przy sztucznym oświetleniu? Odpowiedź, również bardzo logiczna, jest taka, że ​​hodowca ustawia fotoperiod ogrodów wewnętrznych i w ten sposób jest w stanie kontrolować, czy rośliny pozostają w fazie wzrostu wegetatywnego, czy też rozpoczynają proces kwitnienia.

Fotoperiod w uprawach indoor

Kiedy poznamy podstawy uprawy konopi, jedną z pierwszych rzeczy, które musimy zrozumieć, jest to, że aby utrzymać nasze rośliny w fazie wzrostu wegetatywnego, będziemy musieli wystawić je na dzienny fotoperiod 18 godzin światła i 6 ciemności ( obydwa nieprzerwane okresy), a kiedy chcemy, aby zaczęły kwitnąć, fotoperiod musi być dostosowany do 12 godzin światła i 12 ciemności każdego dnia, również nieprzerwanie.

Jeśli damy im tylko 6 godzin ciemności każdego dnia, nasze rośliny konopi będą dalej rosły, ponieważ noce są zbyt krótkie, aby skłonić je do rozpoczęcia kwitnienia. Z drugiej strony, jeśli damy im 12 nieprzerwanych godzin ciemności, możemy być pewni, że niezależnie od odmiany (i z wyjątkiem odmian automatycznych) roślina zostanie pobudzona do kwitnienia przez dłuższą noc.

Te standardowe fotoperiody są bardzo przydatne dla hodowców w pomieszczeniach, jeśli chodzi o regulację stanu roślin, co oznacza, że ​​niezależnie od uprawianej odmiany konopi będą zachowywać się tak, jak powinny, rosnąc w wegetatywnym fotoperiodzie (18/6h) i kwitnienie po przejściu na kwitnienie (12/12h). Jednak wielu bardziej doświadczonych hodowców rzadko używa tych fotoperiodów, zwłaszcza podczas kwitnienia. Dzieje się tak często, ponieważ szukają minimalnej liczby godzin ciemności, które spowodują rozpoczęcie kwitnienia rośliny. W ten sposób mają większą kontrolę nad dopływem światła podczas tej ważnej fazy i będą w stanie osiągnąć lepsze plony lub skrócić czas kwitnienia.

Fotoperiod w fazie wzrostu roślin konopi

Jak wspomnieliśmy powyżej, przy uprawie w sztucznym świetle zwykle stosujemy dzienny fotoperiod dla wzrostu wegetatywnego 18 godzin światła i 6 godzin ciemności. Nie oznacza to, że nie możemy stosować innych fotoperiodów, które również nadają się do wzrostu wegetatywnego, na przykład 16/8 lub 20/4, a nawet 13/11 dla czystych odmian Sativa. Rzeczywiście, wielu hodowców wewnętrznych rozpoczyna odmiany Sativa pod fotoperiodem 12/12 od momentu wykiełkowania, ponieważ często jest to jedyny sposób, aby utrzymać te szybko rosnące i niezwykle energiczne rośliny w rozsądnych rozmiarach i hodować je w ramach ograniczeń wewnętrzna przestrzeń do uprawy.

Pamiętaj, że im więcej godzin światła otrzymają dziennie, tym bardziej będą rosły nasze rośliny.

Niektórzy hodowcy, gdy spieszy im się, aby rośliny urosły do ​​przyzwoitych rozmiarów przed kwitnieniem, zwiększają liczbę godzin świetlnych dziennie nawet do 24, pozostawiając rośliny bez żadnego okresu nocnego. Warto pamiętać, że nie wszystkie odmiany dobrze na to zareagują, a ponieważ niektóre funkcje biologiczne roślin mają miejsce tylko w ciemności, ciągłe oświetlenie może często prowadzić do zestresowanych i nieszczęśliwych roślin.

Z drugiej strony, jeśli wszystko, co chcemy zrobić, to po prostu utrzymać genetykę i zapobiec jej zbyt dużemu wzrostowi w międzyczasie, możliwe jest skrócenie fotoperiodu do 16/8, dając roślinom osiem godzin mniej światła niż te po 24h , co oznacza, że ​​nie będą rosły tak energicznie, jak rośliny otrzymujące więcej godzin światła. Dłuższy dzień pozwala na większą fotosyntezę, co z kolei oznacza, że ​​zostanie zużytych więcej składników odżywczych, co naturalnie prowadzi do większego wzrostu.

Przerywanie okresu nocnego to kolejna świetna sztuczka stosowana przez hodowców dużych roślin konopi na zewnątrz. Jak już widzieliśmy w naszym poście o uprawie na zewnątrz poza sezonem, jeśli rośliny wyhodowane przy sztucznym świetle wyjmiemy na zewnątrz przed połową maja, zaczną kwitnąć, bo dni są jeszcze krótkie, a noce wystarczająco długie, aby rozpocząć proces kwitnienia.

Jeśli jednak musimy przenieść rośliny do ogrodu przed tym czasem i sadzić je w miesiącach, w których naturalna długość nocy wywołałaby kwitnienie, możemy oszukać rośliny, aby kontynuowały wzrost wegetatywny, dzieląc noc na dwie lub więcej części. Odbywa się to poprzez oświetlanie naszych roślin przez co najmniej 15 minut w środku nocy, aby zapobiec ich otrzymywaniu wystarczającej ilości godzin nieprzerwanej ciemności, aby rozpocząć proces kwitnienia. Możemy to zrobić nawet kilka razy w ciągu nocy, aby mieć absolutną pewność, że rośliny nie zakwitną. Nie ma też potrzeby używania lamp o dużej intensywności, zwykła domowa żarówka lub świetlówka zawieszona nad każdą rośliną zapewni oświetlenie niezbędne do zatrzymania kwitnienia.

Gdy dojdziemy do czerwca, rośliny nie będą już potrzebowały dodatkowego oświetlenia, ponieważ dni będą wystarczająco długie, aby utrzymać je w stanie wegetatywnym, ale w tym momencie będą miały całą wiosnę i lato na wzrost wegetatywny i pod warunkiem, że były odpowiednio pielęgnowane i zaopatrzone w wystarczającą ilość substratu i składników odżywczych, osiągną naprawdę duży rozmiar, zanim zaczną kwitnąć w połowie sierpnia, umożliwiając im obfite zbiory pąków, abyśmy mogli się nimi cieszyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © THCLand.pl - Czyli informacje na temat marihuany, konopi, cannabis.