Odpowiednie wykorzystanie nawozów w uprawie marihuany.
Wybór dobrego nawozu do konopi jest niezbędny w przypadku domowej uprawy, ponieważ może pomóc utrzymać rośliny w zdrowiu i zwiększyć plony.
Jednak jeden rodzaj nawozu nie pasuje do wszystkich, ponieważ rośliny konopi mają różne wymagania żywieniowe. Wybór najlepszego nawozu sprowadza się do znalezienia produktu (lub produktów), które odpowiadają Twoim potrzebom i środowisku, w którym będą rosły Twoje rośliny.
To, czy używasz gleby, włókna kokosowego czy hydroponicznej uprawy, również ma znaczenie, ponieważ gleba ma tendencję do posiadania składników odżywczych. Natomiast włókno kokosowe i hydroponiczna uprawa wymagają dostarczania składników odżywczych przez cały proces wzrostu.
Czas również ma znaczenie — profil składników odżywczych nawozu, którego używasz w fazie wegetatywnej, będzie się znacznie różnić od profilu nawozu, którego używasz w fazie kwitnienia.
To, czy zdecydujesz się na uprawę w pomieszczeniu czy na zewnątrz, również ma znaczenie, ponieważ niekoniecznie chcesz używać nawozów przeznaczonych do uprawy w pomieszczeniach do uprawy na zewnątrz, ponieważ składniki odżywcze do uprawy w pomieszczeniach często składają się z syntetycznych soli mineralnych, które mogą uszkodzić bakterie glebowe w warunkach zewnętrznych.
Mając to na uwadze, przyjrzyjmy się, jakie nawozy są najlepsze dla różnych typów upraw.
Znaczenie nawozu do konopi
Nawozy to wszelkie materiały stosowane do gleby (lub innych podłoży uprawowych) lub tkanki roślinnej w celu dostarczenia roślinie składników odżywczych i poprawy jej zdrowia i plonu. Nawozy mogą być syntetyczne lub organiczne i różnią się od materiałów wapnujących lub innych nieodżywczych dodatków do gleby.
Trzy główne związki występujące w każdym nawozie to azot (N), fosfor (P) i potas (K). Inne mikroelementy, które można dodać, to:
• Bor (B),
• Miedź (Cu),
• Żelazo (Fe),
• Mangan (Mn),
• Molibden (Mo),
• Cynk (Zn),
• Chlor (Cl),
• Nikiel (Ni).
Nawozy makroelementowe mają tendencję do zawierania NPK, podczas gdy nawozy mikroelementowe mają tendencję do zawierania składników odżywczych, takich jak bor, miedź, żelazo itd. Grzyby mikoryzowe można również dodawać do gleby, włókna kokosowego, wełny mineralnej i innych obojętnych podłoży uprawowych, aby poprawić wchłanianie składników odżywczych.
Jeśli używasz gleby, weź pod uwagę pH, profil składników odżywczych gleby, napowietrzenie, teksturę i poziom inwazji. Na przykład gleba gliniasta jest najlepszym rodzajem gleby dla konopi. Składa się z mułu (40%), gliny (20%) i piasku (40%).
Istnieje wiele różnych rodzajów gleby specjalnie przeznaczonej do uprawy konopi, a te gleby będą już zawierały wiele składników odżywczych. W przypadku tych podłoży przeznaczonych specjalnie do konopi możesz nie potrzebować żadnych nawozów na początkowych etapach uprawy gleby.
Chociaż istnieją różnice między odmianami konopi pod względem składników odżywczych, których potrzebują, istnieje kilka ogólnych zasad, których należy przestrzegać, zakładając, że w mieszance do doniczek nie ma praktycznie żadnych składników odżywczych (tj. obojętne podłoże uprawowe, takie jak włókno kokosowe lub wełna mineralna).
Nie będziemy szczegółowo opisywać mikroelementów, ponieważ nie są one często potrzebne, a jeśli są, to są używane bardzo oszczędnie. Mniej zdecydowanie znaczy więcej, jeśli chodzi o mikroelementy.
Etap siewki
Najlepiej jest używać mało lub wcale nawozu na wczesnym etapie siewek. Ukorzenione sadzonki często mają niedobór składników odżywczych po rozmnożeniu, więc delikatne nawożenie w stosunku NPK 1:2:1 lub 1:1:1 może być idealne na tym etapie. Ale nie za dużo — mniej znaczy więcej, szczególnie w przypadku uprawy w glebie, gdzie może nie być potrzeby nawożenia.
Wzrost wegetatywny
Podczas fazy wegetatywnej (około czterech tygodni w pomieszczeniu, do 12 tygodni na zewnątrz) konopie wymagają stosunku NPK 3:1:1. Azot może pomóc poprawić wzrost i siłę korzeni rośliny oraz zwiększyć plony i jakość w dłuższej perspektywie.
Wczesne kwitnienie
Najlepiej jest zmniejszyć ilość azotu na etapie kwitnienia. Idealny stosunek NPK wynosi 5:10:7. Mikroelementy, takie jak wapń i magnez, mogą być również pomocne na tym etapie.
Środkowy okres kwitnienia
Idealny stosunek NPK wynosi około 1:3:2, z większą ilością fosforu i potasu.
Późny okres kwitnienia
Jeszcze bardziej ogranicz azot — niektórzy hodowcy sugerują nawet brak azotu. Zalecany jest stosunek NPK 4:10:7, a nawet 0:3:3.
Płukanie (ostatnie etapy kwitnienia)
To ostatnie dwa tygodnie wzrostu, kiedy nie należy dodawać żadnych nawozów. Zamiast tego chcesz, aby roślina w pełni wykorzystała wszystkie składniki odżywcze w podłożu uprawowym. Poprawi to również smak roślin i zapewni, że w samym pąku nie będzie resztek nawozu.
Podsumowanie
Na rynku dostępnych jest wiele różnych nawozów. Faktem jest, że każdy z nich można wykorzystać do uprawy konopi, jeśli wiesz, co z nimi robisz.
Jednak ponieważ różne nawozy są zazwyczaj produkowane z myślą o uprawie określonych rodzajów roślin, często najlepiej jest znaleźć taki, który jest specjalnie opracowany do uprawy marihuany. Dzięki temu uprawa jest prostsza dla hodowców konopi, niezależnie od tego, czy są nowicjuszami, średnio zaawansowanymi czy ekspertami.