Uzyskanie medycznej marihuany

Obecnie, marihuana jest nadal całkowicie nielegalna na mocy prawa federalnego w USA. Jako narkotyk Grupy 1, zgodnie z ustawą U.S. Controlled Substances Act, uznaje się, że ma wysoki potencjał nadużycia i absolutnie nie jest medycznie użyteczna. W ten sposób jej posiadanie, sprzedaż, produkcja, transport i dystrybucja są uznawane za niezgodne z prawem federalnym.

Obserwować można coraz większą liczbę stanów, które przyjęły prawo pozwalające na medyczne zastosowanie marihuany (DC, Alaska, Kalifornia, Kolorado, Hawaje, Maine, Michigan, Montana, Nevada, New Jersey, Nowy Meksyk, Oregon, Rhode Island, Vermont, Waszyngton). Zazwyczaj prawa te umożliwiają pacjentom posiadanie i/lub uprawianie marihuany w małych ilościach, zgodnie z zaleceniem lekarza.

Prawie wszystkie przestępstwa związane z narkotykami na małą skalę są obejmowane poprzez prawo stanowe, co oznacza, że w istocie pacjenci w stanach medycznej marihuany mogą stosować swoje lekarstwo bez zagrożenia aresztowaniem (o ile przestrzegają oni lokalnych przepisów). Istnieją wyjątki od reguły, a federalne organy ścigania mogą być nadal obciążone naruszeniami dotyczącymi własności federalnej, punktami kontroli imigracyjnej lub celnej oraz w mieszkaniach i zatrudnieniach finansowanych federalnie.

Mimo, że wydaje się logiczne, że rząd federalny nie odmówi dostępu do medycyny, Sąd Najwyższy doszedł do innej konkluzji. W Gonzalez, Trybunał stwierdził, że Kongres może zabronić własnościowego posiadania i uprawiania marihuany (nawet w przypadku pacjentów, których życie od tego zależy) w ramach uprawnień do regulowania handlu międzystanowego. Jednak rząd federalny w znacznym stopniu zrezygnował z koncentrowania się na indywidualnych pacjentach. Zamiast tego koncentruje się na dostawcach wysokiej rangi oraz firmach leczniczych i ambulatoriach.

Zakaz marihuany w istocie uniemożliwia ustanowienie całkowicie legalnych producentów oraz dystrybutorów farmaceutycznych. Wiele stanów wciąż walczy, pozwalając na dystrybucję medycznej marihuany mimo federalnego zakazu w grze. Kalifornia w znacznej mierze nie uwzględniła tego zakazu, pozwalając na tworzenie w wielu miejscach ambulatoriów oraz „klubów kupujących”. Mimo, że wkroczył tutaj rząd federalny ścigając dysydentów i właścicieli, liczba aptek w Kalifornii wzrosła z dosłownej garstki w 1996 roku do ponad 400 w roku 2009. Kilka ambulatoriów pojawiło się również w takich miejscach jak Kolorado, Waszyngton, Kanada. Nowy Meksyk jest w trakcie opracowywania regulacji dla producentów – aktu, który będzie mógł prowadzić do systemu dystrybucji marihuany w stanie lub prywatnie.

Dostępność recept przez licencjonowane apteki jest nadal całkowicie zabroniona, ze względu na to, że apteki są objęte obszerną jurysdykcją federalną, zgodnie z przepisami dotyczącymi narkotyków FDA i DEA. Z tego powodu pacjenci w Stanach Zjednoczonych zmuszeni są polegać na domowej uprawie lub innych sposobach pozyskiwania leku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © THCLand.pl - Czyli informacje na temat marihuany, konopi, cannabis.