Światła LEC w uprawie cannabis

Plusy i minusy świateł LEC w uprawie cannabis.

Podchodzenie z ostrożnością do zupełnie nowej technologii może być najczęściej spotykanym zachowaniem, zwłaszcza jeśli wyniki nie są konkretnie potwierdzone. Na szczęście, ze względu na to, że wykorzystanie świateł LEC staje się coraz bardziej popularne, raporty na temat ich wydajności i zdolności do poprawy wydajności uprawy przyciągają coraz większą liczbę hodowców.

Wydaje się, że z każdym dniem na scenie cannabis pojawia się nowa technologia lub urządzenie, które obiecuje lepsze plony lub niższe koszty uprawy. Jak wszystko w życiu, wszystkie te stwierdzenia są łatwe do zadeklarowania, ale trudniejsze do poparcia. Jednak oczywiście obniżenie kosztów brzmi atrakcyjnie, i jeśli się sprawdzi, lampy LEC mogą być kolejnym krokiem w przyszłościowych rozwiązaniach oświetleniowych.

Dzięki zwiększeniu ilości lumenów na wat, obietnicy poprawy wydajności i bardziej naturalnego widma światła, statystyki idące za LEC – lub, jak powszechnie są one znane, światłami CMH – z pewnością wydają się kumulować. Czy jednak warto zainwestować w takie światła? I jakie ograniczenia posiada obecnie królujący rynek oświetlenia, że szukamy alternatyw?

• Ograniczenia obecnych rozwiązań oświetleniowych

Obecnie, jeśli zdecydujesz się na uprawę indoor, odpowiednie oświetlenie jest niezbędne, aby stymulować proces fotosyntezy u uprawianych przez ciebie roślin. Dostępne obecnie opcje można podzielić na cztery główne kategorie: fluorescencyjne świetlówki (CFL), MH, HPS i diody elektroluminescencyjne (LED).

Wśród początkowych hodowców, którzy uprawiają tylko kilka roślin najczęściej spotyka się kompaktowe świetlówki. Są one powszechnie dostępne w sklepach ze sprzętem ogrodowym, wytwarzają średnią ilość światła i są technicznie zdolne do przyniesienia nam dobrych plonów, tak długo jak reszta środowiska jest w stanie optymalnym. Biorąc pod uwagę, że są one standardowym wyposażeniem gospodarstwa domowego, żywotność tych żarówek nie powala, ale ogólnie jest średnia. Nie zaleca się ich zazwyczaj do fazy kwitnienia, jeśli można pozwolić sobie na lepsze oświetlenie, ponieważ są one zbyt słabe, aby wyprodukować naprawdę duże plony.

Światła MH i HPS to kamień węgielny w ustawieniach hobbystów oraz komercyjnych upraw na ogromną skalę. Pierwsze preferowane są w fazie wegetatywnej, a drugie podczas kwitnienia. Pomimo różnych zastosowań, jedne i drugie mają pewną podobną cechę: niosą za sobą niezwykle wysokie koszty eksploatacji. I chociaż jedne i drugie prowadzą do naprawdę imponujących zbiorów, ze względu na to, że cały przemysł zmierza w kierunku bardziej wydajnych i przyjaznych dla środowiska rozwiązań, światła MH i HPS odchodzą do lamusa.

Uważane za nowość, diody LED oferują wszystkie możliwe widma światła bez związanych z tym dodatkowych kosztów czy tworzenia dodatkowego ciepła. Wraz z nauką dopasowywania do ich niuansów, hodowcy szybko przechodzą na lampy LED.

• Co to są światła LEC?

Mamy podstawy, przejdźmy zatem do sedna sprawy; czym są światła LEC? Światła LEC wykorzystują rurki łukowe w rezultacie dając bardziej naturalne światło i wytwarzając więcej lumenów na wat, a także wystarczając na dłużej. Najpopularniejszym modelem świateł LEC jest 315W z „4200K” kolorową żarówką.

Przy tak silnej konkurencji ze strony diod LED, pozornie wszechstronnym rozwiązaniu oświetleniowym, jakie korzyści zapewniają światła LEC?

• Zalety lamp LEC

Po pierwsze, kolor światła wytwarzany przez LEC jest znacznie bardziej naturalny. Rezultatem jest znacznie łatwiejsze dostrzeżenie naturalnego koloru cannabis w całym cyklu życia roślin. Może to nie być ważne, ale w rzeczywistości jest całkiem istotne w ocenie postępów w rozwoju roślin i określeniu czy są jakieś problemy, które oczywiście można rozpoznać po zmianach koloru. Jako punkt odniesienia, światła HPS emitują bardzo żółte światło, a diody LED fioletowe.

Widmo światła emitowane przez LEC stanowi kolejny punkt różnicy. Światła LEC emitują promienie UV-B, coś, co zgodnie z niepotwierdzonymi jeszcze raportami, poprawia produkcję trichomów w roślinach cannabis podczas okresu kwitnienia. Wynikiem tego jest dostrzegalny wzrost wydajności, jednak są to nadal tylko spekulacje. Dwie inne inne wyraźne zalety tych lamp to długa żywotność oraz łatwość stosowania. Lampy posiadają wbudowane stateczniki, więc ich konfiguracja jest niesamowicie prosta. Niektórzy producenci twierdzą również, że żarówki LEC wystarczają na ponad dwa lata – znacznie dłużej niż inne dostępne opcje (z wyjątkiem lamp LED).

• Wady lamp LEC

Żadne rozwiązanie oświetleniowe nie jest doskonałe, zatem musimy liczyć się z tym, że lampy LEC również posiadają pewne wady. Emitowane promienie UV-B są szkodliwe dla ludzi. Aby zmniejszyć ryzyko negatywnego wpływu na naszą skórę lub oczy, potrzebny jest odpowiedni sprzęt. Obecnie wysokie koszty instalacji lamp LEC również mogą być zniechęcające. Ze względu na to, że technologia jest nowa, kosztują one znacznie więcej niż tradycyjne żarówki, takie jak CFL, chociaż atrybut ten jest oczywiście obosieczny. Początkowy koszt jest wyższy, ale długoterminowe koszty eksploatacji znajdują się gdzieś pomiędzy HPS a żarówkami LED.

Wydzielają one także dużo ciepła. Ilość jest oczywiście mniejsza niż w przypadku HPS lub MH, ale wystarczająca, aby trzeba było zainwestować w wystarczający przepływ powietrza i odpowiednie chłodzenie – co ponownie potencjalnie zwiększa koszty instalacji, jeśli nie posiadasz jeszcze żadnych urządzeń wentylacyjnych. Inną kwestią jest ustawienie świateł LEC. LEC nie do końca odpowiadają tym samym natężeniom światła co HPS, więc trzeba ustawić je bliżej baldachimu roślin.

• Czy lampy LEC mogą wywołać rewolucję w świecie cannabis?

Korzyści płynące z LEC wydają się przewyższać większość negatywów. Biorąc pod uwagę poprawioną wydajność przy mniejszej liczbie watów w połączeniu z promieniami UV-B oraz zmniejszonymi kosztami eksploatacji, jedynym realnym konkurentem dla LEC wydaje się być LED. Podczas gdy diody LED oferują podobne korzyści, nie są obecnie w stanie dorównać lampom LEC (oprócz faktu, że nie emitują ciepła). Jeśli planujesz w przyszłości uprawiać cannabis, z pewnością zalecamy postawienie na LEC.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © THCLand.pl - Czyli informacje na temat marihuany, konopi, cannabis.