Leczenie artretyzmu z pomocą marihuany

W Stanach Zjednoczonych ponad 3 miliony ludzi zostanie zdiagnozowanych z powodu zapalenia stawów tylko w 2019 roku, a według szacunków U.S. Centers for Disease Control and Prevention (CDC) już około 54 milionów ludzi żyje z tą chorobą. Zapalenie stawów prowadzi do ogromnego bólu, zmniejszonego zakresu ruchu oraz sztywności u osób z artretyzmem, z których większość ma więcej niż 65 lat. Do najczęstszych sposobów leczenia artretyzmu należą leki przeciwbólowe wydawane na receptę, dostępne bez recepty leki przeciwbólowe oraz operacje.

Sfrustrowani efektami ubocznymi leków oraz nieufnością wobec operacji, osoby cierpiące na zapalenie stawów zwracają się do marihuany, aby złagodzić doświadczany dyskomfort. Czy medyczna marihuana może być realną opcją leczenia zapalenia stawów?

Przegląd badań

Prowadzone są obecnie badania dotyczące marihuany w leczeniu zapalenia stawów, a wiele z nich wykazało, że marihuana może być korzystna w leczeniu artretyzmu oraz stanów zapalnych związanych z chorobą.

Badania

Jeśli chodzi o ogólny ból stawów, badanie z 2017 roku opublikowane w Clinical and Experimental Rheumatology ustaliło, że „istniejące dane przedkliniczne dotyczące ludzi wskazują, że stosowanie cannabis powinno być traktowane poważnie jako potencjalne leczenie bólu stawów”. Ale czy to potencjalne leczenie rozszerza się w szczególności na zapalenie stawów?

Odpowiedź brzmi: tak – zgodnie z badaniem z 2018 roku opublikowanym w Current Opinion in Pharmacology. Naukowcy odkryli, że kannabinoidy mogą potencjalnie leczyć ból związany z chorobą zwyrodnieniową stawów, najbardziej rozpowszechnioną postacią zapalenia stawów, która powoduje zwyrodnienia chrząstek oraz kości. W badaniu zauważono również, że układ endokannabinoidowy (ECS) organizmu ma zdolność do zwalczania bólu związanego ze stawami.

Wcześniejsze badanie przeprowadzone na zwierzętach oraz opublikowane w 2015 roku w European Journal of Pain wykazało, że CBD zmniejsza stan zapalny oraz ból u gryzoni.

Mimo że wyniki testów przeprowadzonych na zwierzętach mogą nie odzwierciedlać dokładnie ludzkich doświadczeń, badanie z 2018 roku opublikowane w Journal of Headache Pain wykazało pozytywne wyniki z kohorty pacjentów medycznej marihuany. Naukowcy odkryli, że odmiany cannabis bogate w terpeny takie jak kariofilen oraz mircen były najbardziej skuteczne w leczeniu bólów głowy, migren, i innych zaburzeń bólowych, a w tym zapalenia stawów.

Dotychczasowe badania nad cannabis na zapalenie stawów były zachęcające i zgodne z tym, co wyrazili już niektórzy pacjenci.

Perspektywa pacjenta

W wieku 58 lat Alexandra Callner nie mogła spać, ponieważ ból stawów w jej kolanach był tak silny. Leki przeciwbólowe dostępne bez recepty były nieskuteczne oraz powodowały nieprzyjemne skutki uboczne, a w tym nudności. Ale kiedy Callner postanowiła rozpocząć leczenie marihuaną, jej objawy szybko się poprawiły.

„Każdej nocy kiedy kładę się do łóżka, zaciągam się raz lub dwa, a następnie idę spać. Ból jest nieporównywalnie mniejszy”.

Aktor Sir Patrick Stewart czerpał podobne korzyści ze stosowania marihuany w leczeniu zapalenia stawów. Cierpiąc na chorobę zwyrodnieniową stawów w obu rękach, Stewart znalazł ulgę dzięki kombinacji maści konopnej, sprayu i produktów spożywczych. W oświadczeniu opublikowanym w 2017 r. w Huffington Post aktor przytoczył brak niepożądanych skutków ubocznych leczenia konopiami oraz powiedział:

„Wierzę, że maść i spray znacznie zmniejszyły sztywność i ból w moich rękach. Mogę normalnie zgiąć palce w pięść, co zdecydowanie nie było możliwe przed rozpoczęciem tego leczenia.”

Oprócz fizycznych korzyści, niektórzy pacjenci zgłaszają także poprawę psychologiczną dzięki stosowaniu medycznej marihuany. W 2017 roku The New York Times przeprowadził wywiad z Anitą Mataraso, 72-letnią babcią, która codziennie używa marihuany w leczeniu zapalenia stawów i bólu nerwów.

Mataraso powiedziała: „Byłabym w znacznie gorszej formie gdybym nie stosowała marihuany, zarówno fizycznie jak i psychicznie”.

Ale co lekarze i eksperci medyczni mają do powiedzenia na temat stosowania cannabis w leczeniu bólu stawów?

Co mówią eksperci

Dr Jason McDougall, profesor na wydziale farmakologii i anestezjologii na Uniwersytecie Dalhousie w Halifax w Nowej Szkocji, postanowił zbadać, w jaki sposób marihuana może działać w leczeniu bólu związanego z zapaleniem stawów.

„Podejrzewam, że podając lokalnie cząsteczki podobne do cannabis, jesteśmy w stanie naprawiać dotknięte tkanki oraz zmniejszać ból związany z zapaleniem stawów.”

Pomimo wielu pozytywnych wyników, nie każdy ekspert zgadza się z McDougall. Dr Angela Bryan, profesor psychologii i neurologii na University of Colorado, powiedziała WebMD w dniu 20 kwietnia 2018 r., „Dotychczasowe dowody sugerują, że marihuana jest umiarkowanie skuteczna w łagodzeniu bólu.”

Niektórzy eksperci niewątpliwie będą opowiadać się za marihuaną jako opcją leczenia bólu w zapaleniu stawów, podczas gdy inni pozostają sceptyczni. Ostatnie badania oraz własne doświadczenia pacjentów z pewnością powinny być tym, czym powinniśmy się sugerować.

Podsumowanie

Liczne badania wykazały, że medyczna marihuana może być świetnym środkiem przeciwbólowym oraz przeciwzapalnym dla osób zmagających się z zapaleniem stawów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © THCLand.pl - Czyli informacje na temat marihuany, konopi, cannabis.