Poziom magnezu w organizmie ma znaczenie cz. 2

W Nowej Zelandii okazało się, że średnie stężenie fosforanu magnezu w kościach wynosi około 1%, w zębach około 1,5%, w kłach słonia 2%, a w zębach zwierząt mięsożernych 5%. jeśli chodzi o wytrzymałość kości oraz zębów, wyobraź sobie, że magnez to taki super-klej a wapń – kreda. Magnez-klej wiąże i przekształca wapń-kredę w lepsze kości i zęby.

• Rak oraz proces starzenia się

Wiele badań wykazało wzrost wskaźnika raka w regionach o niskim poziomie magnezu w glebie i wodzie pitnej. W Egipcie wskaźnik raka wynosił zaledwie około 10% tego co w Europie i Ameryce. Główną różnicą było wyjątkowo wysokie spożycie magnezu wynoszące od 2,5 do 3 g w populacjach, w których rzadko występował rak – aż dziesięć razy więcej niż w większości krajów zachodnich.

Dr Seeger i dr Budwig z Niemiec wykazali, że rak jest głównie wynikiem wadliwego metabolizmu energetycznego w jądrach komórek, mitochondriach. Podobny spadek produkcji energii ma miejsce wraz z procesem starzenia się. Zdecydowana większość enzymów zaangażowanych w wytwarzanie energii wymaga magnezu. Zdrowa komórka ma wysoki poziom magnezu i niski poziom wapnia. Do 30% energii komórek jest wykorzystywane do wypompowywania wapnia z komórek. Im wyższy poziom wapnia i niższy poziom magnezu w płynie pozakomórkowym, tym trudniej jest komórkom wypompować wapń. W rezultacie przy niskim poziomie magnezu mitochondria stopniowo zwapniają, a produkcja energii maleje. Można powiedzieć, że nasz wiek biochemiczny jest określony przez stosunek magnezu do wapnia znajdującego się w naszych komórkach. Testy wykazały, że suplementacja magnezem skutkowała lepszym poziomem energii.

Używamy naszych mięśni, poprzez selektywne kurczenie ich. Na poziomie biochemicznym skurcze mięśni są wywoływane przez jony wapnia wpływające do komórek mięśniowych. W celu rozluźnienia mięśni wapń jest ponownie wypompowywany. Jednak wraz z wiekiem coraz więcej wapnia pozostaje uwięzionego w mięśniach, które stają się mniej lub bardziej trwale skurczone, co prowadzi do wzrostu napięcia mięśni i skurczów. Wraz ze zwapnieniem stawów jest to typowy objaw pojawiający się na starość. Im wyższe spożycie wapnia w stosunku do magnezu, tym szybciej się zwapniamy i starzejemy. Większość nadmiaru wapnia w naszej diecie trafia do tkanek miękkich i gromadzi się wokół stawów, prowadząc do zwapnienia oraz deformacji stawów, miażdżycy, zaćmy, kamieni nerkowych i starości. Dr Seyle udowodnił w eksperymentach, że stres biochemiczny może prowadzić do patologicznego zwapnienia prawie każdego narządu. Im większy stres, tym większe zwapnienie, oraz tym szybsze starzenie.

• Odmładzający minerał

Oprócz właściwości przeciwdrobnoustrojowych i stymulujących odporność zarówno magnez, jak i chlorek magnezu pełnią inne ważne funkcje w utrzymywaniu nas młodymi i zdrowymi. Chlorek magnezu jest oczywiście niezbędny do wytwarzania dużej ilości kwasu żołądkowego każdego dnia, a także do stymulacji enzymów trawiących skrobię. Magnez jest minerałem odmładzającym i zapobiega zwapnieniu naszych narządów i tkanek, co jest charakterystyczne dla związanego z wiekiem zwyrodnienia naszego organizmu.

Stosowanie innych soli magnezu jest mniej korzystne, ponieważ i tak muszą one zostać przekształcone w chlorki w organizmie. Możemy użyć magnezu jako tlenku lub węglanu, ale następnie musimy wyprodukować dodatkowy kwas chlorowodorowy, aby go wchłonąć. Wiele starzejących się osób, szczególnie z chorobami przewlekłymi, które rozpaczliwie potrzebują większych ilości magnezu, nie są w stanie wytworzyć wystarczającej ilości kwasu solnego, a następnie nie są w stanie wchłonąć tlenku lub węglanu. Na przykład, sól Epsom to siarczan magnezu. Jest rozpuszczalna, ale słabo wchłaniana i działa głównie jako środek przeczyszczający. Chelatowany magnez jest dobrze wchłaniany, ale znacznie droższy i nie ma korzystnego udziału jonów chlorkowych. Orotaty są dobre, ale bardzo drogie ze względu na ilość magnezu, którą dostarczają, i wydaje się, że zarówno orotany, jak i chelaty nie mają zdolności do zwalczania infekcji tak jak dzieje się to w przypadku chlorku magnezu.

Wapń i magnez są przeciwieństwami pod względem wpływu na strukturę naszego ciała. Zasadą jest, że im bardziej miękka jest struktura ciała, tym bardziej potrzebujemy wapnia, a im bardziej sztywna i elastyczna, tym mniej wapnia i tym więcej magnezu potrzebujemy. Magnez może odwrócić zwyrodnieniowe zwapnienie naszej struktury ciała związane z wiekiem, powodując odmłodzenie naszego organizmu.

Młode kobiety, dzieci, a przede wszystkim niemowlęta mają miękkie struktury ciała i gładką skórę z niskim poziomem wapnia i wysokim poziomem magnezu w komórkach i tkankach miękkich. Jest to biochemia młodości. Z wiekiem – najbardziej widoczne u starszych mężczyzn i kobiet po menopauzie stajemy się coraz bardziej nieelastyczni. Tętnice twardnieją, powodując miażdżycę, układ kostny wapnieje, powodując sztywność kręgosłupa oraz stawów, nerek i innych narządów i gruczołów.

Ginekolodzy mówią, że jednym z pierwszych narządów, który wapnieje są jajniki, co z kolei prowadzi do pojawienia się napięcia przedmiesiączkowego. W badaniach wykazano, że podczas podawania pacjentom dużych dawek magnezu, PMT zanika, a pacjentki czują się oraz wyglądają znacznie młodziej. Większość z tych kobiet powiedziała, że ​​schudły, doświadczyły zwiększonego poziomu energii, poczuły się mniej przygnębione i znów mogły cieszyć się seksem. Jeśli chodzi o mężczyzn, magnez jest równie korzystny w przypadku problemów związanych z powiększeniem gruczołu krokowego. Objawy zwykle znikają po okresie suplementacji chlorkiem magnezu.

Wykazano również, że zwiększone spożycie magnezu jest skutecznym sposobem zapobiegania lub rozpuszczania kamieni nerkowych i kamieni pęcherzyka żółciowego, przy czym te ostatnie łączą się z wysokim spożyciem lecytyny. Aktywacja enzymów trawiennych i wytwarzanie żółci, a także pomoc w przywracaniu zdrowej flory jelitowej mogą być czynnikami, które sprawiają, że chlorek magnezu jest tak korzystny w normalizacji naszych procesów trawiennych, zmniejszając dyskomfort trawienny, wzdęcia i nieprzyjemny zapach stolca. Oprócz tego redukuje on także wszystkie nieprzyjemne zapachy ciała, w tym zapach wydzielany przez pachy i stopy.

Prof. Delbet zwykł podawać roztwór chlorku magnezu rutynowo swoim pacjentom z infekcjami i przez kilka dni przed planowaną operacją i był zaskoczony wieloma z tych pacjentów doświadczających euforii i wyrzutów energii. Podobno chlorek magnezu ma specyficzne działanie na wirusa tężca i jego wpływ na organizm. Wydaje się nawet, że chroni przed ukąszeniami węży.

Oprócz tego, że jest najbardziej niezbędnym minerałem w produkcji energii komórkowej, magnez jest również potrzebny, aby przyjmowane witaminy B stały się aktywne metabolicznie. Magnez jest również niezbędny do syntezy kwasów nukleinowych, do podziału komórek, do syntezy DNA i RNA naszego materiału genetycznego, do syntezy białek i kwasów tłuszczowych. Niestety niedobór magnezu na poziomie komórkowym, nie jest łatwy do zdiagnozowania, ponieważ poziomy magnezu w surowicy nie korelują z poziomami magnezu w mięśniach lub komórkach. Zatem o wiele łatwiej niż próbować diagnozować, jest przyjąć większe ilości magnezu i zobaczyć co się stanie.

Odmładzanie poprzez spożywanie większej ilości magnezu jest procesem powolnym, zwłaszcza że ilość magnezu, którą możemy przyjąć jest ograniczona ze względu na jego działanie przeczyszczające i potrzebę utrzymania go w rozsądnej równowadze z przyjmowanym wapniem oraz fosforem. Innym problemem jest to, że mięśnie posiadają słabe krążenie krwi i limfy, co utrudnia wchłoniętemu magnezowi rozpuszczenie i wypłukanie zwapnień tkanek i stawów. Dlatego możemy znacznie przyspieszyć proces odmładzania, zwiększając krążenie poprzez stałe skurczanie mięśni, poprzez na przykład masaż tkanek głębokich, aplikacji gorącej oraz zimnej wody, ćwiczeń relaksacyjnych, rozciągania a nawet peelingi z zawartością chlorku magnezu lub soli Epsom.

Ile?

Mówi się, że chlorek magnezu zawiera około 120 mg magnezu na gram lub 600 mg na pełną łyżeczkę. Posiada łagodny efekt przeczyszczający. Aby utrzymać zdrowie w dobrym stanie, możesz spożywać łyżeczkę dziennie wraz z posiłkiem, najlepiej zamiast soli kuchennej, ponieważ posiada on nieco słony smak. Przy podwyższonym ciśnieniu krwi i objawach niedoboru magnezu można go tymczasowo zwiększyć do 2 łyżeczek dziennie. Takie ilości magnezu mogą powodować „luźne stolce” w niektórych przypadkach, ale ogólnie przyjmowanie go jest bardzo korzystne. Przy niskim ciśnieniu krwi może być wymagane dodatkowa suplementacja wapnia wraz z około 300 mg suplementu magnezu w stosunku dwóch części wapnia do jednej części magnezu.

Osoby o bardzo wrażliwych kubkach smakowych mogą zacząć od stosowania go w niewielkich ilościach zmieszanych z aromatyczną żywnością i stopniowo zwiększać dawki. Alternatywnie, polecamy wypicie magnezu rozpuszczonego w wodzie – ściśnij nos, a następnie popij czymś bardziej przyjemnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © THCLand.pl - Czyli informacje na temat marihuany, konopi, cannabis.