sklep z nasionami marihuany xxl, konopi indyjskich, thc-thc

Czekolada Utrudnia Testowanie Mocy Produktów Cannabis

Czekolada Utrudnia Testowanie Mocy Produktów Cannabis, THCLand.pl
Cacao powder in a bowl with chocolate pieces and coffee beans

Naukowcy odkryli, że czekolada utrudnia testowanie mocy produktów spożywczych z marihuaną.

Niedawno naukowcy odkryli, że w czekoladzie jest coś, co może zepsuć testowanie potencji produktów spożywczych z marihuaną.

W badaniach przedstawionych w niedzielę na jednej z największych konferencji naukowych na świecie, główny badacz, David Dawson, stwierdził, że testowanie potencji THC w produktach spożywczych z marihuaną może być utrudnione, gdy produkt zawiera czekoladę. Stwierdzenie to ma implikacje dla organów regulacyjnych, producentów i konsumentów.

„Moje badania koncentrują się na testowaniu siły działania konopi indyjskich ze względu na wysokie nadzieje związane z substancją” – powiedział Dawson w komunikacie prasowym przed konferencją American Chemical Society.

Zacytował ustawę kalifornijską, która stanowi, że jadalne produkty z marihuany, które testują o 10% poniżej tego, co podano na etykiecie, muszą być ponownie oznakowane i powiedział, że „jest jeszcze gorzej, jeśli produkt ma wynik o 10 procent lub więcej powyżej podanej ilości – wtedy cała partia musi zostać zniszczona.”

Jednym z najbardziej zaskakujących wniosków z eksperymentu jest to, że jeśli chodzi o testowanie potencji produktów jadalnych z marihuaną, które posiadają czekoladę, mniej wydaje się oznaczać więcej. Oznacza to, że podczas testowania fiolki produktu jadalnego zawierającego jeden gram czekolady testy dały „dokładniejsze wartości niż wtedy, gdy mieliśmy w fiolce dwa gramy tej samej czekolady”.

„Jest to sprzeczne z tym, co uznałbym za podstawową reprezentację statystyczną próbek, gdzie można by założyć, że im więcej masz próbki, tym bardziej jest ona reprezentatywna dla całości” – powiedział Dawson z CW Analytical Laboratories.

„Sama zmiana ilości próbki w fiolce może określić, czy próbka przejdzie, czy się nie powiedzie, co może mieć ogromny wpływ na producenta batoników, a także na klienta, który z powodu tego dziwnego dziwactwa może podawać zbyt małą lub wysoką dawkę”.

Nie jest jeszcze jasne, co w czekoladzie komplikuje testowanie potencji THC, ale Dawson powiedział, że zawartość tłuszczu w składniku jest prawdopodobnie głównym czynnikiem, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że THC jest rozpuszczalne w tłuszczach. Z tego powodu badania prawdopodobnie będą miały wpływ na produkty spożywcze, które nie są oparte na czekoladzie, a być może nawet na produkty takie jak balsamy do stosowania miejscowego.

Kolejne kroki dla Dawsona i innych badaczy obejmują ustalenie, czy istnieją podobne trendy w przypadku innych kannabinioidów, takich jak CBD. Biorąc pod uwagę, że Agencja ds.Żywności i Leków aktywnie bada przepisy zezwalające CBD pochodzącemu z konopi na dostawy żywności i byłaby odpowiedzialna za zapewnienie standardów kontroli jakości, odkrycia mogą okazać się istotne również na poziomie federalnym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Copyright © THCLand.pl - Czyli informacje na temat marihuany, konopi, cannabis.