Chromatografia

Chromatografia to jedna z najpopularniejszych metod sprawdzania, czy marihuana jest bezpieczna w użyciu. Chromatografia stała się ważną częścią przemysłu cannabis i wielu nowych przepisów, które się z nią wiążą. Chcąc zapewnić zdrowie i dobre samopoczucie konsumentów, chromatografia przechodzi przez gruntowne zmiany.

Przemysł cannabis rośnie na całym globie dzięki legalizacji zarówno medycznej jak i rekreacyjnej marihuany. Weźmy na przykład USA, gdzie większość stanów zalegalizowała w pełni obie formy cannabis.

Kanada podniosła poprzeczkę jeszcze wyżej legalizując marihuanę na poziomie całego kraju pod koniec października 2018. w rezultacie, poszczególne państwa i prowincje chcą, aby wszystkie produkty cannabis przestrzegały określonych przepisów i były odpowiednio testowane, aby zapewnić konsumentom bezpieczeństwo.

Wiele z tych przepisów wymaga od hodowców testowania swoich roślin pod kątem oznak pestycydów, rozpuszczalników i zanieczyszczeń metalami ciężkimi. Badanie intensywności działania kannabinoidów jest również poważnym krokiem wymaganym przez przepisy.

Zapewnia to, że poziomy tetrahydrokannabinolu (THC) i kannabidiolu (CBD) są poniżej pewnych progów i nie przekraczają określonych form. THC jest kannabinoidem odpowiedzialnym za psychodeliczne efekty marihuany, a kannabidiol oferuje głównie efekty medyczne.

Rosnący popyt wymaga coraz wyższych standardów badań

Mając te kwestie na uwadze – w jaki sposób rzeczywiście wykonuje się te testy? Istnieje wiele metod, ale jedną z najlepszych i najbardziej popularnych jest chromatografia.

CHROMATOGRAFIA

Prawie połowa rynku cannabis przechodzi przez chromatografię cieczową (HPLC), ale istnieją także firmy, które wolą stosować chromatografię cienkowarstwową (TLC), chromatografię gazową (GC) czy chromatografię fluidalną (SFC).

Metoda HPLC nie wymaga procedur ogrzewania. Zapewnia także dokładniejszą analizę w porównaniu z innymi metodami. Z drugiej strony, chromatografia gazowa jest w stanie dokładnie wykryć obecność niebezpiecznych związków lotnych.

Chromatografia z podziałem odśrodkowym (CPC)

Chromatografia z podziałem odśrodkowym (CPC) to kolejna metoda stosowana do ekstrakcji i oczyszczania CBD do celów badawczych. Choć nie jest ona wciąż powszechnie stosowana, jej popularność stale rośnie, ponieważ jest o wiele tańsza w porównaniu do innych metod. Jest tańsza, ponieważ nie bazuje na krzemionce tak jak HPLC, zamiast tego wykorzystuje płyny ułatwiając tym samym proces testowania. Fajną rzeczą jest to, że CPC wymaga około 30 minut, co pozwala zaoszczędzić dużo czasu oraz pieniędzy w porównaniu do innych metod. Ponadto, CPC ostatecznie wytwarza czystszą substancję niż HPLC, ekstrakty posiadają prawie 100% czystości.

METODY BADANIA CANNABIS

Metody stosowane przez laboratoria testujące cannabis nie są wyłączne dla przemysłu konopnego, jednak oczywiście obecnie rośnie liczba sprzedawców oferujących specjalistyczne instrumenty do testowania cannabis.

OGRANICZENIA

Nie ma wątpliwości, że CPC jest świetne jeśli chodzi o CBD. Ważne jest jednak, aby hodowcy mieli świadomość, że metoda ta ma pewne ograniczenia. Do tej pory, mimo wielu zmian w branży, większość specjalistów wciąż nie może znaleźć sposobu oczyszczania, który mogliby zoptymalizować odpowiednio do swoich potrzeb. CPC nie nadaje się do wszystkich sytuacji, ponieważ nie jest to technika analityczna.

Jest to powód dla którego analityczne HPLC jest obecnie bardzo potrzebne.

WNIOSKI

Biorąc pod uwagę to, jak poważne stają się wszelkiego rodzaju regulacje cannabis można zobaczyć jak dynamicznie rozwija się sama branża. Jest oczywiste, że zmierzamy we właściwym kierunku, i mamy nadzieję, że już niedługo powstaną ulepszenia, które sprawią, że testowanie cannabis stanie się o wiele tańsze, dokładniejsze jak i łatwiejsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © THCLand.pl - Czyli informacje na temat marihuany, konopi, cannabis.