Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Manchesterze rzucają nowe światło na temat wpływu marihuany na schizofrenię.
Badanie, opublikowane 9 lipca w czasopiśmie Schizofrenia Bulletin, obserwowało 110 osób z rozpoznaniem schizofrenii w ciągu 18-miesięcznego okresu w celu ustalenia, czy stosowanie konopi miało wpływ na ich chorobę.
„Nie było dowodów na istnienie określonego związku pomiędzy zażywaniem konopi indyjskich, a pozytywnymi lub negatywnymi objawami, nawrotem objawów lub hospitalizacją,” napisała Christine Barrowclough, PhD, profesor psychologii klinicznej na Uniwersytecie w Manchesterze, główny autor badania.
Objawy schizofrenii są podzielone na dwie kategorie. Objawy pozytywne obejmują halucynacje, urojenia, niezwykłe myśli, podczas gdy objawy negatywne to brak przyjemności, emocji, zaangażowania w życiu codziennym.
Naukowcy od dawna wiedzą, że schizofrenicy mają wyższy wskaźnik stosowania konopi niż ogólna populacja. Jednak badania dostarczyły sprzecznych dowodów, czy używanie marihuany prowadzi do lepszych lub gorszych wyników w dłuższej perspektywie.
Według doktor Barrowclough, badanie było „metodologicznie solidne” i jedne z największych w celu zbadania zastrzeżeń terminu.
Uczestnicy byli rekrutowani spośród pięciu różnych ośrodków leczenia w Anglii. Większość pacjentów stanowili mężczyźni, w połowie lat 20 i bezrobotni. Używanie substancji oceniano na początku badania oraz po 4.5, 9 i 18 miesiącach. Średnio uczestnicy wykorzystywali marihuanę 4-5 dni w tygodniu, stosując 1.3g na jedno użycie.
Chociaż stosowanie konopi nie wydaje się mieć żadnego bezpośredniego wpływu na objawy lub wyniki w bieżącym badaniu, większe dawki marihuany umiarkowanie wiązały się z lękiem i gorszym funkcjonowaniem pacjenta. Z drugiej strony, pacjencji stosujący marihuanę wykazali lepsze działanie ogólne.
„Zażywanie konopi indyjskich wiązało się z poprawą ogólnego funkcjonowania.”
Wpływ marihuany na ludzi z psychozą jest dość skomplikowany i zmienny. Co ciekawe, istnieją również pewne dowody, że związki marihuany mogą być użyteczne w leczeniu choroby.
Naukowcy podsumowują jednak, że w celu kontynuowania realizacji tego ważnego obszaru badań potrzebne są dalsze badania.