Działanie THC różni się w zależności od wieku

Jak się okazuje działanie THC różni się w zależności od wieku osoby, która je przyjmuje. Jednak badania na ludziach są mocno ograniczone.

• Zaskakująco, leki zawierające pochodne cannabis mogą okazać się bezpiecznymi i skutecznymi metodami leczenia dzieci. Cannabis nie jest czymś co powinno być podawane dzieciom rekreacyjnie. Mimo, że badania nie dają jednoznacznych wyników, ekspozycja na cannabis w dzieciństwie może skutkować później problemami z pamięcią. Jednak badania na ludziach wykazały, że substancje chemiczne znajdujące się w marihuanie mogą być przydatne w leczeniu niektórych chorób dziecięcych.

Nie ma wielu badań na to, jakie są długoterminowe skutki stosowania pediatrycznych leków zawierających cannabis. Jednakże w badaniach klinicznych, bezpiecznie podano dzieciom dwie główne substancje znajdujące się w roślinie. Dzieci były leczone kannabidiolem (CBD) i delta-8-THC, z niewielkimi lub brakiem skutków ubocznych.

Epidiolex, czyli CBD w postaci leku farmaceutycznego, okazał się skuteczny w badaniach fazy II i III klinicznych prób padaczkowych. Kannabinoid jest badany jako potencjalne leczenie zarówno zespołu Dravet’, jak i Lenoxa Gastauta.

Delta-8-THC zastosowane było w małym badaniu z udziałem dzieci w wieku od 3 do 13 latu. Badanie wykazało, że kannabinoid był dobrze tolerowany, zatrzymywał mdłości i wymioty spowodowane chemioterapią u wszystkich uczestników.

Zarówno CBD, jak i delta-8-THC nie powodują psychoaktywnego uczucia haju, a dzieci nie wykazały objawów żadnego zatrucia. Niektóre badania wykazały, że duże dawki delta-8-THC powodowały lekką euforię, ale kannabinoid jest znacznie mniej potężny niż słynny psychoaktywny delta-9-tetrahydrokannabinol (THC).

• Haj powodowany cannabis może trwać dłużej u nastolatków niż u dorosłych. Według neuronaukowca, Dr. Francis Jensen, mózg nastolatka jest bardziej otwarty na marihuanę. Oznacza to, że będzie on dłużej na haju. W młodym mózgu, jak wyjaśnia Jensen, jest więcej miejsc do zaczepienia THC i kannabinoid przebywa tam dłużej. Jak mówi, jeśli nastolatek będzie na haju w weekend, skutki mogą być odczuwalne jeszcze w czwartek lub piątek kolejnego tygodnia. Dorośli nie mają możliwości doświadczenia tego samego długoterminowego efektu.

Chroniczne spożycie cannabis przez nastolatków może sprawić, że narażeni będą na utworzenie nawyku, przyzwyczajenia. Nastolatki są bardziej skłonne do impulsywności i uzależniających zachowań, ponieważ szybko je przyswajają i pobierają z otoczenia.

Nastolatki uczą się szybko, ponieważ ich mózgi wykazują większą plastyczność, co oznacza, że mogą łatwo tworzyć nowe połączenia i przyswajać nowe zachowania.

Badanie przeprowadzone w 2015 roku wśród 8068 osób wykazało, że osoby, które sięgały po marihuanę przed 14 rokiem życia, były znacznie bardziej narażone na uzależnienie od cannabis niż osoby, które sięgnęły po nią po ukończeniu 21 roku życia.

Warto jednak zauważyć, że badanie nie uwzględniało czynników zakłócających, takich jak uwarunkowania genetyczne oraz czynniki środowiskowe.

• Czy cannabis może być prewencyjnym suplementem przeciwko starzeniu się? Chociaż mózg ciągle się zmienia i uczy, szacunki sugerują, że racjonalne myślenie nie jest w pełni rozwinięte aż do 25 roku życia. Po tym punkcie, mózg powoli zaczyna napędzać proces starzenia. Cannabis jest prawdopodobnie najbardziej przydatne dla mózgu zaraz po rozpoczęciu tego procesu.

Badanie opublikowane w czasopiśmie Neurobiology of Aging, przeprowadzone na gryzoniach wykazało, że syntetyczne THC z powodzeniem zmniejsza stany zapalne powstałe w mózgu i poprawia pamięć u szczurów z doświadczalną chorobą Alzheimera. Dało to zespołowi badawczemu nową perspektywę, która pozwoliła na wnioski, że cannabis może skutecznie zapobiegać starzeniu się.

• Badanie opublikowane w maju 2017 roku skradło wiele nagłówków. Za pomocą gryzoni eksperyment wykazał, że substancje znajdujące się w cannabis mogą spowalniać proces starzenia się mózgu. Naukowcy badali wpływ izolatu THC na młode i stare gryzonie. Myszy otrzymywały niskie dawki THC (3mg/kg) przez 28 dni.

Trzy miligramy na kilogram masy ciała to bardzo mała dawka w przypadku myszy. Myszy są mniej wrażliwe na efekty psychoaktywne THC niż ludzie, więc zazwyczaj otrzymują większe dawki THC na kilogram masy ciała niż człowiek.

U ludzi standardowa dawka wynosi 10 miligramów THC. Jednakże pacjenci z poważnymi stanami chorobowymi takimi jak choroba Parkinsona czy rak, przyjmują nawet do grama wyciągu z cannabis. Niestety, nie ma badań, które wykazałyby czy takie dawki skutecznie walczą z procesem starzenia się.

W eksperymencie myszy rozdzielono na trzy różne grupy wiekowe, dwa, 12 i 18 miesięcy.

Naukowcy odkryli, że THC powodowało zaburzenia pamięci i procesu uczenia się u młodych myszy. U dorosłych myszy THC skutecznie poprawiło funkcje poznawcze.

Starsze myszy mają mniej receptorów kannabinoidowych niż młode myszy. Receptor kannabinoidowy jest miejscem, w którym THC łączy się w ciele. Badanie wykazało, że przewlekła terapia za pomocą THC nie tylko zwiększa ekspresję receptorów kannabinoidowych u starych myszy, ale także przywraca je do tych samych poziomów, co u młodych myszy.

Badanie wykazało również, że podawanie THC starszym myszom zainspirowało pewne zmiany genetyczne. Analiza wykazała, że THC wydawało się „włączać” geny promujące plastyczność i uczenie się u starzejących się myszy. Geny związane z umysłowym spadkiem zostały wyłączone.

Choć roślina jest najczęściej kojarzona z młodymi ludźmi, istnieją bardzo dobre dowody, że cannabis jest doskonałym przyjacielem ludzi dojrzałych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © THCLand.pl - Czyli informacje na temat marihuany, konopi, cannabis.