sklep z nasionami marihuany xxl, thc-thc.com

Fakty na temat żywności i marihuany

Roślina cannabis jest jedną z najstarszych substancji wykorzystywanych przez człowieka.

Marihuana zawiera duże ilości tetrahydrokannabinolu (THC), który w przypadku niewłaściwego stosowania lub nadużywania może prowadzić do uzależnienia. W przeciwnym razie właściwe i umiarkowane stosowanie marihuany jest korzystne nie tylko ze względu na właściwości medyczne, ale również jako doskonały składnik wielu receptur.

• Wykorzystanie przemysłowe

Oprócz obecnej renomy przemysłu spożywczego marihuany, taka substancja również zyskuje popularność w sektorze przemysłowym. Gdy uprawia się ją w przemyśle, marihuana jest powszechnie określana jako konopia o niskim stężeniu THC i odpowiednia jest do wielu zastosowań. Nasiona konopi są zwykle miażdżone, a kolejno wykorzystywane w żywności, olejach i produktach kosmetycznych. Włókna konopi są natomiast stosowane do produkcji lin, tkanin i papieru.

• Do celów spożywczych

W niektórych krajach roślina konopi uprawiana jest głównie w celach spożywczych. Nasiona są szczególnie bogate w białko, oleje, lanolinę i kwasy linolenowe, które są równie idealne do celów żywieniowych. Nasiona konopi są najbardziej rozpowszechnionymi i widocznymi produktami konopi, które są dostępne i sprzedawane legalnie. W miejscach, gdzie legalność nie jest problemem, marihuana jest również stosowana jako lek lub leczenie konkretnych chorób.

• Fakty żywieniowe

Marihuana jako roślina, która istnieje na świecie już ponad 3 miliony lat, posiada również odpowiednią wartość odżywczą.

Nasiona konopi mogą być spożywane w całości, lub bez łupki, w proszku lub w postaci ekstraktu. Z nasion można również wytworzyć olej, który nie posiada tłuszczów trans oraz są dobrym źródłem kwasów tłuszczowych omega 3, 6 i 9. Mogą być stosowane jako sos w sałatkach, składnik pieczywa, ciast, batoników proteinowych, płatków śniadaniowych, piwa, masła i tak dalej.

Ogólna zawartość białka w nasionach konopi wynosi 35 procent, podobnie jak soja. Konopia posiada więcej białka niż orzechy, mięso, produkty mleczne, inne nasiona, ryby lub drób. Białko zawarte w konopiach jest również lekkostrawne, działa jako prekursor kluczowych składników organizmu, takich jak przeciwciała, hemoglobina i hormony.

• Rosnąca sprzedaż artykułów spożywczych z cannabis

Sprzedaż żywności z marihuaną oraz konopią rośnie z roku na rok. Marihuana wysoce zalecana jest do spożywania w produktach spożywczych jako zamiennik palenia, ponieważ palenie może zaostrzać astmę, czy powodować przewlekłe zapalenie oskrzeli.

Marihuana sprzedawana jest w wielu miejscach w produktach takich jak ciastka, ciasta, cukierki, miód, lody, a nawet sosy. Z pewnością przemysł spożywczy marihuany rozwijać się będzie i kwitnąć, a my trzymamy mocno za to kciuki!

sklep nasiona marihuany, konopi, cannabis, ganji, skunka, ak 47, thc

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarz do “Fakty na temat żywności i marihuany”


Copyright © THCLand.pl - Czyli informacje na temat marihuany, konopi, cannabis.