Stosowanie marihuany z lekami na receptę

Co do tej pory wiemy o stosowaniu marihuany z lekami na receptę.

W miarę rozwoju badań nad korzyściami oraz stosowaniem cannabis w leczeniu szeregu dolegliwości, wciąż pojawiają się pytania dotyczące ich interakcji z lekami bez recepty oraz lekami na receptę.

W przypadku wszystkich potencjalnie leczniczych właściwości marihuany istnieje ryzyko, że użytkownicy przyjmujący inne leki zaczną je razem mieszać.

Ogólnie rzecz biorąc, lekarze oraz naukowcy zalecają wszystkim, którzy stosują cannabis w celach medycznych lub rekreacyjnych, aby zachowali ostrożność w stosowaniu więcej niż jednego leku. Zaleca się także skonsultowanie się z pracownikami służby zdrowia w sprawie możliwych interakcji leków oraz kontroli wyników zdrowotnych.

Mimo że w USA 33 stany oraz Dystrykt Kolumbii zalegalizowały wykorzystanie medycznej marihuany, rząd federalny nadal klasyfikuje marihuanę jako nielegalny narkotyk i nakłada surowe ograniczenia na badania nad marihuaną. Według wielu ekspertów hamuje to wszelkie wysiłki mające na celu zbadanie substancji znajdujących się w cannabis oraz ich interakcji z produkowanymi lekami.

Farmaceuci od dawna zdają sobie sprawę ze złożoności niezliczonych interakcji leków z marihuaną, z ponad 400 substancjami chemicznymi oraz 100 unikalnymi kannabinoidami.

Drug.com wymienia 612 znanych leków, które wchodzą w interakcje z konopiami indyjskimi, a 129 z nich ma poważne interakcje. Rxlist, internetowa lista informacji o lekach na receptę, wymienia interakcje marihuany z tuzinem leków na receptę i różnymi klasami leków, a we wszystkich, z wyjątkiem jednego z nich, efekty są umiarkowane lub ostrzega „bądź ostrożny z tą kombinacją”. Na stronie wymieniono również kolejne 13 obaw dotyczących bezpieczeństwa.

Trudno jest uzyskać odpowiednie badania
Jednak nauka popierająca dane obserwacyjne jest często nieznaczna.

„Naprawdę nie przeprowadzono żadnych rygorystycznych badań, które pozwoliłyby nam zważyć w jaki konkretnie sposób marihuana wchodzi w interakcje z innymi produktami” mówi dr Timothy Brennan, dyrektor Instytutu Uzależnień w Mount Sinai West i Mount Sinai St Luke’s Hospitals.

Sama marihuana jest bezpieczna.

Zwolennicy, a nawet amerykańska Drug Enforcement Agency (DEA) twierdzą, że nikt nigdy nie umarł z powodu przedawkowania cannabis. Ale w połączeniu z innymi lekami farmaceutycznymi, pojawia się więcej zmiennych, które mogą wpływać na wyniki zdrowotne. Dodatkowo, wpływ na wyniki mogą mieć również stosunki THC i kannabidiolu (CBD) oraz zmienne profile kannabinoidów i terpenów w różnych odmianach marihuany.

Według prezentacji Departamentu Zdrowia Dystryktu Kolumbii na temat marihuany, działań niepożądanych i interakcji leków: „Niewiele wiadomo na temat bezpieczeństwa poszczególnych związków. Poważne działania niepożądane występują rzadko w przypadku konopi indyjskich lub ich składników. Marihuana ma niski lub umiarkowany potencjał uzależnienia; dawka czynna jest znacznie niższa niż dawka śmiertelna ”, wykazuje raport.

W niektórych przypadkach marihuana może działać synergistycznie z lekami, co oznacza, że​​poprawia jej działanie, zarówno dobre jak i złe. I takie użycie może być skomplikowane, szczególnie dla osób leczących się samodzielnie.

Redukcja uzależnienia od opioidów

Badanie marihuany oraz opioidów jest jak najbardziej gorącym tematem. Powstało ze względu na panujący kryzys opioidowy, w którym liczba zgonów, według National Institute on Drug Abuse (NIDA), spowodowanych przedawkowaniem wzrosła do 130 zgonów dziennie.

Istnieje coraz więcej dowodów na to, że cannabis w połączeniu z opiatami może być szczególnie skuteczną opcją w leczeniu stanów bólowych. Istnieją również dowody, że może być przydatny w zwalczaniu uzależnienia od opioidów. Opiaty to klasa leków, która obejmuje kodeinę, hydrokodon (Vicodin), morfinę, hydromorfon oksykodonu (Oxycontin, Percocet) i fentanyl.

Światowa Organizacja Zdrowia w broszurze na temat przedawkowania opioidów ostrzega przed łączeniem używania opioidów z alkoholem i środkami uspokajającymi. Niektóre związki zawarte w konopiach indyjskich rzeczywiście działają uspokajająco.

Na warsztatach Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine (UCI) na temat marihuany i kryzysu opioidowego lekarze i badacze stwierdzili, że istnieją pozytywne dowody na poparcie używania marihuany w celu złagodzenia zażywania i uzależnienia od opioidów, a także obszarów zainteresowania i obaw – potrzeba dalszych badań.

„THC znajdujące się w cannabis może działać synergistycznie z lekami opiatowymi, zwiększając ich działanie przeciwbólowe”, powiedziała Daniele Piomelli, moderator warsztatów oraz profesor anatomii i neurobiologii w UCI. „Nie ma dowodów na to, że THC zwiększa także uzależniające działanie opiatów, chociaż kwestia ta wymaga dalszych badań.”

Synergistyczne działanie marihuany

Innymi lekami, z którymi konopie wydają się działać synergicznie, zgodnie z raportem Departamentu Zdrowia Dystryktu Kolumbii, są warfaryna, która jest stosowana w leczeniu zakrzepów, oraz Clobazam, dla dzieci z padaczką. Jednak w przypadku warfaryny, chociaż ryzyko jest niskie, istnieje pewne ryzyko między bezpiecznym zmniejszaniem ryzyka zakrzepów a nadmiernym rozrzedzeniem krwi.

Łączenie tytoniu i marihuany również wydaje się mieć synergistyczne działania niepożądane, zwiększając objawy oddechowe, w porównania do palenia tytoniu samodzielnie.

Używanie marihuany podczas przyjmowania środków uspokajających, takich jak Valium i Ativan, nie jest uważane za synergistyczne, ale może być potencjalnie niebezpieczne, ponieważ może nasilać szereg niepożądanych działań niepożądanych, takich jak zawroty głowy, senność, splątanie i trudności z koncentracją. Marihuana ma działanie uspokajające na układ nerwowy. Ale ponownie, może się to różnić w zależności od zawartości kannabinoidów.

Wielu użytkowników marihuany łączy ją z alkoholem, co może być niebezpieczne. Badania pokazują, że połączenie alkoholu i marihuany znacznie podnosi poziom THC, głównego środka odurzającego marihuany we krwi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © THCLand.pl - Czyli informacje na temat marihuany, konopi, cannabis.