Co To Są Psychodeliki?

Psychodeliki to silne psychoaktywne chemikalia lub rośliny, które mogą zmieniać percepcję, nastrój i procesy poznawcze. Niektóre z najpowszechniejszych psychodelików to psilocybina (znajdująca się w niektórych grzybach), LSD, meskalina (znajdująca się w San Pedro i kaktusach pejotlowych), ayahuasca (napar zawierający drzewną winorośl i liście rośliny chakruny) i DMT (dimetylotryptamina).

Odmieniające umysł rośliny psychodeliczne naturalnie rosną w miejscach takich jak Amazonia, Himalaje i północno-zachodni Pacyfik.

Psychodeliki nie są nową modą. Ich wykorzystanie poprzedza słowo pisane, a archeolodzy potwierdzili ich użycie w starożytnych kontekstach rytualnych i ceremonialnych. Podczas gdy przyjmowanie psychodelików do celów rekreacyjnych i świętych trwa nadal, ich potencjał terapeutyczny został po raz pierwszy rozpoznany przez naukowców w połowie XX wieku.

Pomiędzy 1950 a połową lat sześćdziesiątych opublikowano ponad 1000 prac klinicznych na temat terapii lekami psychodelicznymi, na czele z naukowcami przerażonymi różnorodnymi medycznymi korzyściami, jakie te związki mogą potencjalnie zaoferować.

Wprowadzenie Ustawy o kontrolowanych substancjach w 1970 roku spowodowało spowolnienie badań nad psychodelikami, i zostały one zaatakowane przez wojnę z narkotykami.

Przenieśmy się szybko do dnia dzisiejszego, a badania nad tym fascynującym związkiem znów nabrały tempa. Naukowcy wracają do badań nad psychodelikami, badając niezliczone sposoby, w jakie ten wyjątkowy lek może pomóc w leczeniu różnych dolegliwości. Ostatnie badania wykazały obiecujące zastosowanie psychodelików w leczeniu uzależnienia od substancji, PTSD, depresji, lęku i pomocy w opiece u osób u schyłku życia.

Psychodeliki enteogenowe

Słowo „psychodeliki” zostało po raz pierwszy wprowadzone w 1957 roku, aby określić substancje, które ujawniają użyteczne aspekty umysłu. W ostatnich latach naukowcy zaczęli dokładniej określać związki psychodeliczne jako „enteogeny”.

Jedną z motywacji do zmiany nazwy była obawa naukowców, że „psychodeliki” niosły ze sobą negatywny bagaż kulturowy z lat 60. Użycie terminu enteogeny ma umożliwić pacjentom, lekarzom, decydentom i społeczeństwu podejście do tej rozwijającej się dziedziny medycyny i odkryć bez stygmatyzacji i uprzedzeń.

Słowo enteogen wywodzi się z duchowego aspektu tych substancji. W języku greckim słowo to oznacza „rodzić w sobie boga”. Enteogeny są rozumiane jako związki, które promują doświadczenia zmieniające życie, zachęcając do głębokiego wglądu w naturę życia i świadomości.

Jak psychodeliki wpływają na mózg i ciało?

Fizjologicznie enteogeny mogą tymczasowo podnosić ciśnienie krwi, tętno, temperaturę ciała i hormony, takie jak kortyzol i oksytocyna. Niektórzy konsumenci zgłaszają również wzrost niepokoju, chociaż badania wykazały, że odpowiednie ustawienia mogą zminimalizować niepokój i inne przyczyny nieprzyjemnych wrażeń.

Na poziomie mentalnym i emocjonalnym ci, którzy przyjmują psychedeliki, często zgłaszają zmienione percepcje zmysłowe, takie jak wizualnie złożone obrazy lub wzory fraktalne. Wiele osób opisuje także uczucie niezwykłej otwartości na innych i otaczający ich świat, poczucie osłabionej kontroli, zwiększone zaufanie i troskę o innych. Konsumenci również często oceniają doznania psychedeliczne jako jedno z najbardziej znaczących wydarzeń życiowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.

Komentarz do “Co To Są Psychodeliki?”


Copyright © THCLand.pl - Czyli informacje na temat marihuany, konopi, cannabis.