Powolny wzrost roślin

Powolny wzrost roślin i co możesz z tym zrobić.

Kiedy rośliny marihuany rosną powoli lub całkowicie przestają rosnąć – zawsze jest jakiś powód. Może to być problem z substancjami odżywczymi, czynnikiem środowiskowym lub czymś zupełnie innym. Dzisiaj przyjrzymy się tej kwestii.

Czasami powolny wzrost roślin i ich karłowatość może pojawić się nieoczekiwanie. Twoje rośliny mogą nie wykazywać żadnych problemów, a jednak ich wzrost się zatrzymuje – dlaczego? Postaramy się przybliżyć wam kilka możliwych czynników spowalniających wzrost roślin.

1. Nasiona są stare lub po prostu są słabej jakości.

Stare nasiona nie potrzebują więcej czasu aby wykiełkować (jeśli w ogóle mogą wykiełkować); rośliny wyrosłe ze starych nasion mogą czasami rosnąć w spowolnionym tempie. Dobra genetyka ma zasadnicze znaczenie w zdrowym i energicznym wzroście. Losowe nasiona z pewnością nie sprawdzą się tak dobrze jak wysokiej jakości nasiona uzyskane z renomowanego sklepu.

2. Rośliny nie otrzymują wystarczającej ilości światła.

Choć wymagania mogą różnić się w zależności od odmiany, światło jest czynnikiem który jest niesamowicie ważny w przypadku każdej jednej rośliny cannabis. Brak „odpowiedniego” światła może i na pewno doprowadzi do spowolnionego wzrostu. Jeśli uprawiasz rośliny indoor i podejrzewasz, że nie dostają one wystarczającej ilości światła, spróbuj zmniejszyć odległość między lampami a wierzchołkami roślin. Jeśli uprawiasz outdoor, przenieś swoje rośliny w bardziej nasłonecznione miejsce.

3. Rośliny otrzymują zbyt wiele światła.

Każdy rodzaj stresu dla roślin cannabis, a w tym zbyt wiele godzin ekspozycji na bezpośrednie działanie promieni słonecznych bez przerwy może również zatrzymać lub spowolnić wzrost roślin. Jeśli uprawiasz rośliny indoor i podejrzewasz, że źródłem stresu jest zbyteczna ekspozycja na światło, zmniejsz intensywność lamp lub przenieś je dalej od czaszy – jeśli to możliwe. Musisz pamiętać o tym, że sadzonki marihuany są szczególnie wrażliwe na zbyt intensywne światło. Jeśli uprawiasz outdoor i jest to możliwe, przenieś rośliny w miejsce, gdzie światło nieco bardziej się rozprasza, na przykład wokół cienia drzewa.

4. Nieprawidłowe spektrum światła.

Upewnij się, że używasz właściwego rodzaju światła, zgodnie z każdym etapem wzrostu. Aby zapewnić zdrowy wzrost wegetatywny, potrzebujesz chłodniejszego światła o bardziej niebieskim widmie. Światła z cieplejszym, bardziej czerwonym widmem stosowane powinny być w fazie kwitnienia.

5. Nadmierne podlewanie.

Podlewanie należy do jednych z najczęściej popełnianych błędów przez nowych hodowców cannabis. Jest to jedna z głównych przyczyn powolnego wzrostu, niedoborów składników odżywczych, zgniłych korzeni, grzybów i wielu innych problemów. Nie podlewaj roślin zbyt często, pamiętaj że za każdym razem musisz pozwolić glebie wyschnąć zanim podlejesz ją po raz kolejny. Dobrym sposobem na sprawdzenie, czy rośliny potrzebują wody jest podniesienie donicy. Jeśli wydaje się zbyt lekka – nadszedł czas aby ponownie podlać rośliny.

6. Niewystarczająca ilość składników odżywczych.

Chociaż nie jest to tak powszechny czynnik jak nadmierna ilość składników odżywczych, niewystarczająca ilość składników odżywczych jak najbardziej może być powodem powolnego wzrostu roślin. Musisz wiedzieć, że składniki odżywcze występujące w większości komercyjnych mieszanek glebowych wystarczają na pierwsze 3-4 tygodnie wzrostu roślin; po tym czasie musisz zacząć interesować się składnikami odżywczymi dobrej jakości. Sprawdzaj etykiety produktów pod kątem zalecanej dawki, ale pamiętaj, że wymagania dotyczące składników odżywczych ściśle powiązane są także z intensywnością światła. Rośliny uprawiane przy intensywnym oświetleniu rosną szybciej i wymagają większej ilości składników odżywczych niż rośliny uprawiane w świetle fluorescencyjnym.

7. Niedobór wapnia.

Wapń jest jednym z najważniejszych elementów, które cannabis potrzebuje aby zdrowo się rozwijać. Brak wapnia może objawiać się:
• powolnym wzrostem, poskręcanymi i pozwijanymi roślinami
• przebarwionymi pędami; zmieniają one kolor na fioletowy lub żółty
• ogólny wzrost roślin jest powolny; brakuje im wigoru i witalności.

Możesz uniknąć niedoboru wapnia w swojej uprawie, dodając do gleby lub podłoża uprawowego wapno dolomitowe.

Należy pamiętać, że niektóre podłoża uprawy, takie jak coco, zwiększają ryzyko niedoboru wapnia.

8. Nieprawidłowy poziom pH.

Nieprawidłowy poziom pH jest jednym z najczęstszych problemów z uprawą cannabis. Jeśli poziom pH jest nieodpowiedni, rośliny nie są w stanie przyjmować składników odżywczych.

W glebie poziom pH powinien wynosić od 6,5 do 7,0. Jeśli uprawiasz rośliny z pomocą hydroponiki, poziom ten powinien wynosić 5,6 do 5,8. W przypadku uprawy bezglebowej, takiej jak coco, optymalny poziom pH wynosi od 6,0 do 6,3.

9. Temperatura jest zbyt niska lub zbyt wysoka.

Cannabis najbardziej lubi kiedy temperatura w ciągu dnia wynosi 25–30°C. Temperatury niższe spowalniają metabolizm roślin, powodując tym samym spowolniony wzrost. Ale oczywiście nadmierna temperatura też nie jest dobra. W wysokich temperaturach stres cieplny może spowolnić lub nawet całkowicie zatrzymać wzrost roślin.

10. Donice, w których zasadziłeś rośliny są zbyt duże.

Hodowcy marihuany często zaczynają uprawę od małych kubków i w miarę osiągania przez rośliny większego rozmiaru, zmieniają one pojemniki na bardziej odpowiednie.

Jeśli zasadzisz rośliny cannabis w pojemnikach, które są zbyt duże, istnieje duże ryzyko, że zaczniesz podlewać je zbyt dużą ilością wody. Problem polega na tym, że sadzonki nie są w stanie wchłonąć całej wilgoci znajdującej się w dużym pojemniku – w przeciwieństwie do dojrzałych roślin.

Aby uniknąć problemów, rozpoczynaj zawsze od małych pojemników i zwiększaj je wraz z progresją uprawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © THCLand.pl - Czyli informacje na temat marihuany, konopi, cannabis.