Powolny Wzrost Roślin Marihuany

Jak poradzić sobie z powolnym wzrostem marihuany?

W optymalnych warunkach rośliny konopi rosną szybko, zwłaszcza odmiany automatycznie kwitnące. Nie bez powodu nazywa się je często chwastem. Kiedy roślina ma zaspokojone wszystkie swoje potrzeby – w postaci wody, światła, składników odżywczych i wymiany powietrza – będzie zauważalnie rosła. Jednak nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem. Wiele czynników może powodować powolny wzrost, w tym szkodniki, choroby i niedobory żywieniowe.

Jeśli czujesz, że Twoje rośliny nie rosną tak szybko, jak powinny, najprawdopodobniej coś jest nie tak. Powolny wzrost może wynikać z wielu rzeczy. Jeśli Twoje rośliny cierpią na powolny wzrost korzeni lub zadajesz sobie pytanie, dlaczego rosną tak wolno, oto kilka wskazówek, które pomogą Ci rozwiązać problem. Pamiętaj, że te problemy mogą mieć wpływ na konopie indyjskie na wszystkich etapach wzrostu roślin. Podczas uprawy nasion konopi istnieje wiele zmiennych, które mogą mieć wpływ na wzrost i końcowy wynik zbiorów. Od genetyki, możliwych niedoborów składników odżywczych, systemu korzeniowego i problemów ze szkodnikami po środowisko, musisz upewnić się, że wszystko jest w porządku, jeśli chcesz doświadczyć bezproblemowego wzrostu.

1. Światło

Niewystarczająca ilość światła jest jednym z głównych problemów związanych z powolnym wzrostem. Niedostarczenie wystarczającej ilości światła spowoduje, że rozwój konopi zajmie znacznie więcej czasu, ponieważ nie mają wystarczającej ilości światła do fotosyntezy. Kiedy Twoje rośliny są jeszcze młode, możesz to zobaczyć, np. gdy sadzonka za bardzo się rozciąga, jest to znak, że roślina nie otrzymuje wystarczającej ilości światła i próbuje się do niego zbliżyć.

Pamiętaj, że możesz także zapewnić marihuanie zbyt dużo światła (jeśli środowisko nie jest odpowiednie dla ilości światła, które zapewniasz). Dzieje się tak, ponieważ większość lamp o dużej intensywności musi być używana w połączeniu z wyższym poziomem CO2, aby roślina mogła prawidłowo wchłonąć światło. Jeśli poziom CO2 jest zbyt niski, roślina może się zestresować i wykazywać objawy stresu cieplnego, co powoduje powolny wzrost.

Jak sobie z tym poradzić?

Jeśli doświadczasz problemów związanych ze światłem (takich jak objawy stresu cieplnego), powinieneś spróbować wyregulować intensywność lub wysokość, na której znajduje się oprawa oświetleniowa. Dobrym sposobem na sprawdzenie tego jest trzymanie rąk pod światłem przez około 30 sekund. Jeśli jest dla Ciebie za gorąco, na pewno jest za gorąco dla Twoich roślin.

2. Nieprawidłowe widmo światła

Spektrum światła będzie miało również wpływ na wzrost roślin, dlatego należy upewnić się, że stosuje się odpowiednie widmo na każdym etapie wzrostu roślin. Nie oznacza to, że Twoje rośliny nie będą rosły w innym spektrum, ale jeśli chcesz, aby Twoje rośliny rosły szybko i zdrowo, pamiętaj o zapewnieniu niebieskiego widma w fazie wegetatywnej i czerwonego w fazie kwitnienia. Aby rośliny konopi indyjskich rosły optymalnie, należy je również wystawić na działanie odpowiedniego natężenia światła. Zbyt słabe światło po prostu nie pozwoli roślinie wytworzyć całej energii potrzebnej do przeprowadzenia fotosyntezy. Nawet mocne światło umieszczone zbyt daleko od szczytu czaszy może dać kiepskie rezultaty. Aby opanować natężenie światła należy zapoznać się z dwoma pomiarami: Lux i PPFD.

Lux – ta metryka mierzy lumeny, czyli ilość światła widzialnego, jaką może wykryć ludzkie oko. Mówiąc dokładniej, mierzy liczbę lumenów padających na powierzchnię 1 metra kwadratowego. Jednak rośliny mogą przeprowadzać fotosyntezę przy użyciu światła, które nie jest widoczne dla ludzkiego oka, co oznacza, że luks nie jest najlepszym sposobem pomiaru natężenia światła. Jednakże luksomierze są stosunkowo tanie, co oznacza, że są dostępne dla większości hodowców. Jeśli masz ograniczony budżet, pomiar luksów jest lepszy niż nic. Idealnie byłoby, gdybyś umieścił światło w pozycji zapewniającej co najmniej 5000 luksów na etapie siewu, 15 000 luksów na etapie wegetacji i 45 000 luksów w fazie kwitnienia cyklu wzrostu.

Porozmawiajmy teraz o PAR. Ten akronim oznacza promieniowanie dostępne w procesie fotosyntezy i dlatego jest znacznie bardziej przydatny i odpowiedni przy pomiarze natężenia światła dla roślin konopi indyjskich. Długości fal PAR mieszczą się w widmie od 400 do 700 nanometrów (nm). Aby zmierzyć PAR, hodowcy muszą używać kwantowych mierników PAR, które są znacznie droższe niż luksomierze. Urządzenia te mierzą PAR w gęstości strumienia fotosyntetycznego fotonów (PPFD). Idealnie byłoby, gdybyś dążył do odczytu PAR na poziomie 300–400, aby mieć pewność, że Twoje rośliny są wystawione na działanie światła o odpowiedniej intensywności i optymalizacji wzrostu.

Jeśli zauważysz, że Twoja roślina rośnie wolniej, niż byś tego chciał, rozważ dodanie luksomierza lub miernika PAR do swojego arsenału sprzętu do uprawy. Gdy za pomocą tych urządzeń ustawisz światło na żądanej wysokości, zauważysz niesamowitą zmianę w szybkości wzrostu. Twoje rośliny w końcu będą miały wystarczającą ilość światła, aby przeprowadzić fotosyntezę w pożądanym tempie, co umożliwi im wytworzenie takiej ilości cukrów, jakiej potrzebują do spełnienia ważnych procesów fizjologicznych.

2. Stres związany z przypadkowym uszkodzeniem

Jeśli wentylator lub oprawa oświetleniowa przypadkowo spadnie na rośliny, mogą wystąpić poważne problemy, takie jak złamanie gałęzi lub nawet coś gorszego, co może znacznie spowolnić wzrost. Kiedy wystąpi jakikolwiek rodzaj uszkodzenia, Twoja roślina będzie musiała przenieść składniki odżywcze i witaminy, na przykład, do obszarów, które ich najbardziej potrzebują, co oznacza, że konopie przekierują zasoby potrzebne do wzrostu nowych roślin, aby naprawić szkody.

W większości przypadków roślina najprawdopodobniej spowolni wzrost na kilka dni, zanim zakończy regenerację i będzie mogła normalnie rosnąć. Pamiętaj tylko, że sadzonki są bardzo delikatne, dlatego przed rozpoczęciem cyklu uprawy dokładnie sprawdź sprzęt i upewnij się, że wszystko jest prawidłowo zawieszone.

Jak sobie z tym poradzić?

Niewiele możesz zrobić, jeśli Twoja marihuana uległa wypadkowi, więc najpierw upewnij się, że wiesz, co było przyczyną. Jeśli gałąź złamie się pod wpływem silnego wiatru, możesz użyć bambusowych palików lub siatki typu SCROG, aby zapewnić im wsparcie. Jeśli jakiś element sprzętu spadł na Twoją marihuanę i złamał gałąź, jedyne, co możesz zrobić, to spróbować naprawić go taśmą klejącą, aby utrzymać go na miejscu do czasu zagojenia się, i sprawdzić sprzęt przed rozpoczęciem kolejnego cyklu uprawy.

3. Trening niskostresowy

Trening roślin jest stosowany przez prawie wszystkich hodowców konopi indyjskich w celu dostosowania wzrostu roślin i kończy się uzyskaniem najlepszych możliwych wyników w określonej konfiguracji uprawy, ale może przynieść odwrotny skutek, jeśli zostanie przeprowadzony zbyt agresywnie i spowolni wzrost. Jak sama nazwa wskazuje, trening niskostresowy będzie stresował Twoją marihuanę, ale nie tak bardzo, jak trening wysokostresowy, dzięki temu możesz robić to częściej, jeśli zajdzie taka potrzeba, ale będziesz musiał mieć oko na swoją roślinę i utrzymywać dobre warunki aby zminimalizować stres.

LST to łatwy i skuteczny sposób na kształtowanie wzrostu roślin w namiocie hodowlanym, ale nawet minimalny trening, taki jak przycinanie, może być zły. Na przykład częste lub bardzo częste przycinanie spowoduje spowolnienie wzrostu rośliny, aby mogła się zregenerować, co może być bardzo niekorzystne, zwłaszcza w przypadku roślin automatycznie kwitnących, ponieważ może skutkować zahamowaniem wzrostu na kilka dni lub nawet tygodni, więc upewnij się, że robisz to stopniowo i ostrożnie.

Dotyczy to również przywiązywania gałęzi lub po prostu organizowania baldachimu pod siatką typu SCROG. Jeśli zastosujesz zbyt duży nacisk lub zbyt mocno zwiążesz gałęzie, możesz zranić roślinę, co spowoduje stres, więc upewnij się, że robisz to ostrożnie.

4. Trening wysokostresowy

Możesz uszkodzić swoją marihuanę technikami treningowymi o niskim poziomie stresu, a także technikami treningowymi o wysokim stresie, chociaż uszkodzenie rośliny za pomocą HST może być łatwiejsze, ponieważ dosłownie polega ona na okaleczeniu rośliny marihuany. Nie oznacza to jednak, że Twoja roślina będzie zestresowana tylko wtedy, gdy ją okaleczysz, możesz również stresować swoje konopie indyjskie za pomocą treningu o niskim poziomie stresu.

Pamiętaj tylko, że HST zawsze spowalnia wzrost, ponieważ wycinasz część rośliny konopi, więc upewnij się, że robisz to na wcześniejszym a nie późniejszym etapie uprawy, aby Twoja marihuana mogła szybko się zregenerować i normalnie rosnąć.

Jak sobie z tym poradzić?

Teraz, gdy masz do czynienia z okresem regeneracji po LST lub HST, jedyne, co możesz zrobić, to zapewnić najlepsze możliwe warunki wzrostu, aby pobudzić podstawowe procesy, takie jak transpiracja i fotosynteza, co pozwoli Twojej roślinie szybciej się zregenerować. Jeśli nie masz pewności, jakie powinny być warunki, zawsze możesz rzucić okiem na wykres VPD, aby upewnić się, że zapewniasz to, czego potrzebuje Twoja marihuana.

5. Środowisko

Chociaż niektóre rośliny są w stanie wytrzymać trudne warunki, większość roślin konopi cieszy się ciepłym, lekko wilgotnym klimatem, konieczne jest posiadanie termohigrometru, aby to zmierzyć i dostosować w razie potrzeby, aby uniknąć zahamowania wzrostu. Jeśli temperatura w pomieszczeniu do uprawy będzie zbyt długo niższa niż 15°C lub wyższa niż 30°C, zaczniecie zauważać wolniejszy wzrost, a jeśli pozostaniecie tak zbyt długo, zobaczycie oznaki niezadowolenia, takie jak opadające liście lub liście zaczynają żółknąć, kruszyć się i obumierać.

Dotyczy to również wilgoci. Poziom wilgotności poniżej 35% może zahamować wzrost, a jeśli będzie jeszcze niższy (około 25%), zaczniesz widzieć oznaki niedoboru na swojej roślinie.
Poziom wilgotności wyższy niż 70% może również mieć negatywny wpływ na rośliny konopi indyjskich, spowalniając ich wzrost i powodując ich opadanie, ponieważ utrudnia roślinie przemieszczanie się wody wewnętrznie.

Jak sobie z tym poradzić?

Jeśli Twoje sadzonki nie rosną lub zastanawiasz się, dlaczego rosną tak wolno, może to być przyczyną problemu. Aby uniknąć problemów związanych ze środowiskiem, musisz upewnić się, że środowisko uprawy jest optymalne dla Twojej marihuany. Aby rośliny marihuany mogły się rozwijać, musisz zapewnić temperaturę około 22-25 stopni Celsjusza i poziom wilgotności 60% dla sadzonek, 50% w fazie wegetatywnej i 40% w fazie kwitnienia.

6. Problemy z korzeniami

Jeśli nie uprawiasz w układzie hydroponicznym (lub aeroponicznym), nie będziesz w stanie zobaczyć korzeni swojej rośliny.
Utrzymywanie dobrego środowiska dla konopi obejmuje także utrzymywanie podłoża natlenionego i odpowiedniej ilości wody. Problemy z korzeniami są główną przyczyną powolnego wzrostu u nowych hodowców. Dostosowanie i utrzymanie dobrego podłoża dla korzeni to najlepszy sposób na naprawienie zahamowania wzrostu roślin. Brak odpowiedniej pielęgnacji korzeni może powodować problemy takie jak przelewanie czy niedostateczna ilość wody.

• Przelewanie

Nadmierne podlewanie jest częstym zjawiskiem u nowych hodowców. Nadmierne podlewanie utrudnia dotarcie tlenu do korzeni i może spowodować utonięcie rośliny.
Przelane rośliny zaczną więdnąć, wolniej rosnąć, żółkną i będą wykazywać oznaki niedoborów, ponieważ nie będą mogły prawidłowo wchłaniać składników odżywczych.

• Niedostateczna ilość wody

Niedostateczna ilość wody nie jest tak powszechnym problemem jak przelewanie, ale może również mieć zły wpływ na roślinę.
Jeśli w podłożu brakuje wody, na roślinie pojawią się objawy podobne do oznak nadmiernego podlewania, ale zamiast „grubych” liści z powodu nadmiaru wody, będą one wyglądać na cienkie i kruche z powodu braku wody (lub niewielkiej ilość) w nich.

Podsumowanie

Dość powszechnym zjawiskiem jest zahamowanie wzrostu konopi indyjskich, zwłaszcza jeśli masz do czynienia z wolno rosnącą sadzonką marihuany. Powolny wzrost roślin, czy to powolne kwitnienie konopi, czy wzrost wegetatywny, może być wynikiem nieoptymalnego środowiska uprawy lub nawet połączenia niektórych elementów wymienionych powyżej.
Jeśli więc masz do czynienia z powolnym wzrostem konopi lub masz problemy ze swoimi roślinami, zalecamy sprawdzenie każdego z tematów, o których rozmawialiśmy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © THCLand.pl - Czyli informacje na temat marihuany, konopi, cannabis.