Wpływ cannabis na motywację

Marihuana przedstawiana jest jako substancja, która powoduje lenistwo, a popularne media kultywują ten obraz. Jednak marihuana posiada również wiele dobrych i pozytywnych efektów. Więc, jaki jest wpływ marihuany na motywację?

Obecnie zmianie ulega pogląd społeczeństwa na cannabis. Stary, stereotypowy wizerunek osób stosujących cannabis, przedstawiany w niezliczonych filmach oraz publikacjach medialnych to – jak wszyscy dobrze pamiętamy – hippis przyklejony do kanapy. Ten archetypowy obraz reprezentuje lenistwo, uzależnienie, oraz niezdrowy tryb życia.

Prawda czy nie, obraz ten stał się powszechnie uznawanym osądem o marihuanie. Obecnie, gdy substancja staje się coraz bardziej powszechna i legalnie akceptowana w wielu dziedzinach, ten pogląd powoli się zmienia. Jednak nadal pozostaje nam z tyłu głowy pytanie: czy marihuana wpływa negatywnie na motywację?

Przeprowadzono kilka badań, które koncentrują się na tym pytania, ale nie ma ostatecznej odpowiedzi. W końcu trudno jest określić w liczbach coś, co jest zasadniczo tak subiektywne.

Jeśli chodzi o cechy osobowości oraz tendencje, które rządzą lenistwem oraz motywacją, wkraczamy na terytorium, które z pewnością jest ciężkie do opisania. Jednak badania oparte na konsumpcji cannabis oraz centrum wynagrodzeń w mózgu mogą dać nam wyraźniejszy obraz całej sytuacji.

CO TO JEST MOTYWACJA?

Motywacja jest zasadniczo chęcią danej jednostki do podejmowania działań oraz krótkoterminowych zadań o długoterminowych marzeń. Motywacja jest kluczowa jeśli chodzi o stawianie czoła ciągłym wyzwaniom, które oddzielają daną osobę od pożądanego celu.

Gdy dana osoba nie czuje się zmotywowana, powodem tego może być stracenie z oczu swoich celów, lenistwo, lub smutek czy depresję. Jednak gdy dana osoba jest zmotywowana, dana osoba przejawia popęd, zapał oraz pasję dążenia do swoich celów oraz kreowania przyszłości.

Chociaż motywacja może być częściowo zależna od typu osobowości, cała chemia zaczyna się w mózgu. Neuroprzekaźnik o nazwie dopamina, odpowiedzialny za regulację odczuwania nagrody oraz centrum przyjemności w mózgu, odgrywa dużą rolę w motywacji.

Ta substancja chemiczna mocno zaangażowana jest w reakcje emocjonalne oraz umożliwia nam wizualizację nagród i podejmowanie niezbędnych kroków w celu ich osiągania.

Dopamina uwalniana jest, gdy angażujemy się w działania, które jako gatunkowi ludzkiemu, pomagają nam przetrwać. Za każdym razem, gdy bierzemy kęs jedzenia lub doświadczamy stosunku seksualnego, mózg uwalnia dopaminę jako nagrodę za to zachowanie, aby zachęcić nas do ponownego zrobienia tego oraz postrzegania tego jako przyjemne zachowanie.

CANNABIS I DOPAMINA

Więc co to ma wszystko wspólnego z marihuaną i dopaminą? Cóż, oprócz seksu, jedzenia oraz szerokiej gamy narkotyków, marihuana również powoduje uwalnianie dopaminy. Oznacza to, że najprawdopodobniej ma wpływ na odczuwaną motywację.

Kiedy dana osoba pali marihuanę, wprowadza do swojego krwiobiegu różne kannabinoidy, które wchodzą w interakcje z receptorami w układzie endokannabinoidowym.

W tym przypadku szczególnie interesujący wydaje się być psychoaktywny kannabinoid THC, który inicjuje wzrost haj tak często kojarzony z marihuaną. THC wiąże się z receptorem CB1 znajdującym się w mózgu, powodując wzrost dopaminy. Efekt ten utrzymuje się przez około 2 godziny o spożyciu THC. Jednakże, gdy powtarzane jest to przez zbyt długi czas, w centrum nagrody w mózgu mogą wystąpić długoterminowe zmiany.

Więc co oznacza ta interakcja chemiczna, jeśli chodzi o motywację?

CZY CANNABIS PROWADZI DO DEMOTYWACJI?

Z powodu faktu, że THC powoduje krótkoterminowy wzrost dopaminy, może wydawać się zdroworozsądkowym zakładanie, że marihuana stymuluje odczuwaną przez nas motywację; jednak w długoterminowej perspektywie może być dokładnie odwrotnie. Jedną z ważnych kwestii jest to, że THC oferuje użytkownikom natychmiastowe efekty. Jeśli wszystko, czego potrzebujesz w życiu to krótkotrwałe uczucie szczęścia i nie widzisz potrzeby osiągania wielkich rzeczy, wypalenie jointa może być odpowiednim sposobem.

Pomijając hipotezę, przeprowadzono pewne badania dotyczące poziomów motywacji u użytkowników cannabis.

W latach siedemdziesiątych, kiedy piętno otaczające cannabis wciąż było bardzo powszechne, naukowcy zsyntetyzowali termin opisujący utratę motywacji związany ze stosowaniem cannabis znany jako „zespół amotywacyjny:. Jednak nowsze analizy, przeprowadzone w roku 1995 wykazały, że palacze cannabis wykazujący niską motywację, zamiast doświadczania syndromu amotywacyjnego mogą mieć faktycznie do czynienia z depresją.

KONTRARGUMENTY

Nauka pokazuje, że możliwym może być zmniejszanie przez cannabis motywacji, ale biorąc pod uwagę fakt, że badania na ten temat są dość ograniczone i istnieje ogromna ilość zmiennych, które należy wziąć pod uwagę, ciężko jest odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie.

Tylko dlatego, że dana osoba pali marihuanę nie sprawi, że będzie ona mniej zmotywowana od osoby, która nie pali wcale. Istnieje wiele przykładów potwierdzających tę tezę; istnieje wiele celebrytów, sportowców oraz osób osiągających szeroko pojęty sukces, które palą marihuanę, a mimo to zachowują wysoki poziom wydajności pracy.

Jeśli chodzi o cannabis oraz motywację, osobowość również odgrywa ważną rolę. Niektórzy ludzie są bardziej zorientowani na nieustanne dążenie do sukcesu oraz posiadają nieustanne poczucie wrodzonej motywacji. A inni natomiast, wolą żyć wolniej oraz znajdować spełnienie w prostych elementach życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © THCLand.pl - Czyli informacje na temat marihuany, konopi, cannabis.